Çekiçler -154- 2015-10-09

Çekiçler -154-

 1. Fatih Özcan
  Kaç çeşit çekiç vardır? Aslında tırnaklı çekiç, balyoz, çapak kırıcı, küçük çivi çekici ve lastik çekiç dahil olmak üzere 15 çeşit vardır. Belki diğerlerini de düşünebilirsiniz. Aşağıdaki tavsiyeler hangi tür çekiç kullandığınıza bakmaksızın sizi yaralanmalara karşı korumaya veya aletlerinizin hurda olmaması için yardımcı olabilir.

  1-İŞ İÇİN DOĞRU TİP VE BOYUTTA ÇEKİÇ KULLAN

  Örneğin çivi çakmak veya çıkarmak için marangoz çekici kullanın. Yıldız deliciye veya keskiye vurmak için kullanmayın. Ağır bir iş için hafif bir çekiç kullanmayın. Bu şekilde çalışırken zorlanacak ve yaralanmanız veya aletlerinizin zarar görme olasılığı artacaktır.

  2-YÜZEYE DÜZGÜN BİR ŞEKİLDE VURUN

  Sürekli çekicin kafasını kullanın, yanlarını değil. Yan darbeler parmağınıza vurma ve çekicin başının dağılması şansını arttırır. Bir çekice başka bir çekiç ile vurmayın. Çekiç kafaları sertleştirilmiş çelikten yapılmıştır, dağılabilir ve uçabilirler.

  3-ÇEKİCİ KONTROL EDİN

  Sapın alt ucuna doğru tutarak kontrol edin. Yeni başlayanlar çekicin sapını kısa tutma eğilimindedir, bu hareket vurmanın gücünü azaltır ve bu şekilde hedefe doğru vurmak zordur.

  4-İŞ GÜVENLİĞİ GÖZLÜKLERİNİ KULLAN

  Keski, matkap ucu, kılavuz gibi cisimlere vurduğunuzda çıkacak talaşlardan gözlerinizi koruyun.

  5-HEDEFİNİZİN SABİT VE SIKI OLDUĞUNDAN EMİN OLUN

  Kama sürerken veya büyük bir keskiye vururken tutan kişinin maşa kullanmasına dikkat edin. Bu işçiyi yan darbelerden koruyacaktır.

  6-ÇEKİÇLERİNİZİ TEMİZ VE İYİ DURUMDA MUHAFAZA EDİN

  Aşınmış/gevşek başlı bir çekiçle veya çatlamış/kırık saplı bir çekiçle çalışmak size problem yaratabilir.

  Beyzbolda geçerli atışa vurmak için üç kez hakkınız vardır, vuramazsanız oyun dışı kalırsınız. Hasarlı bir çekiçle, yanlış bir çekiçle veya çekiciniz sağlam olsa bile yanlış şekilde çalışırken yalnızca bir vuruş hakkınız vardır.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Hammers.htm