Çivilerin Çakılması Ve Sökülmesi -262- 2015-10-09

Çivilerin Çakılması Ve Sökülmesi -262-

 1. Fatih Özcan
  DÜŞÜNDÜĞÜNÜZDEN DAHA TEHLİKELİ

  Çivi çakarken ve sökerken muhtemelen iş güvenliği hakkında çok fazla düşünmediniz. Belki de düşünecek çok şey olmadığına inanıyorsunuz. Ama hemen hemen çivi çakan herkesin başına morarmış bir parmak ya da tırnak çarpılması gelmiştir. Diğer hoş olmayan şeyler de ortaya çıkabilir. Çiviye kötü bir vuruş yaptığınızda bir ihtimalle çivi uçup göze çarpabilir hatta göze girebilir. Gevşek çekiç başı uçabilir. Çivi çakarken hedefinizi şaşırabilir ve kendinize kötü bir darbe verebilirsiniz. Kırık çekiç sapı avucunuzun içine kıymık batırabilir. Eğer hemen ilk yardım almazsanız enfekte olma olasılığı vardır

  ÇİVİ ÇAKMANIN SIRRI

  Hızlı ve temiz şekilde çivi çakmayı öğrenin. İlk adım, çekicin iyi durumda olduğundan emin olmaktır. Çekicin başı uygun açıda yerleştirilmiş, iyi durumda ve sıkıştırılmış olmalıdır. Çekicin sapı pürüzsüz, düz damarlı, iyi tutulacak şekilde, doğru uzunlukta ve dengeli ağırlıkta olmalıdır. Çekicin yüzeyi önemlidir. Çekicin başı iyi durumda olmalı ve üreticinin verdiği şekilden farklı olarak yontulmuş veya yıpranmış olmamalıdır. Her zaman çivi için uygun büyüklükte çekiç kullanın. Çelik ve fiberglas saplı çekiçlerin kullanımında artış vardır. Temelde aynı önlemler ahşap saplı çekiçler için de tavsiye edilmektedir.

  NASIL YAPMALI?

  Çivi çakarken çekicin başının merkezi her zaman çiviye denk gelmelidir. Böyle olmazsa ilk vuruşta çivi sıçrayabilir ve ikinci vuruşta bükülebilir. Çekicin başını çiviye her zaman doğru vurmak için pratik gerekir. Her zaman çivinin başına merkezden ve dik açıyla vurmak için elinizin salınım alışkanlıklarını öğrenin.

  ÇİVİLERİN SÖKÜLMESİ

  Eski bir keresteden, kasadan, ya da yıkım faaliyetlerinden elde edilen kerestelerde çivilerin yılan dişi gibi zehirli olduğunu unutmayın. Bu çivileri hemen çıkarın veya bükün. Üzerlerine basabilir veya ellerinizi yaralayabilirsiniz. Çivi sökerken yaralanmak çok kolaydır. Bir "ev ustası" sıradan bir tırnaklı çekiç ile sağlam (büyük) bir çiviyi çıkarmaya çalıştı. Çivi çıkmadığından kendi ağırlığını üzerine verdi. Çekicin sapı kırıldı ve çelik kirişe elini çarptı. Aldığı darbe ile parmaklarının ikisi kırıldı. Bu işçi büyük çiviyi altına ahşap bir blok yerleşene kadar çekmeliydi. Sonra ahşap bloğu yerleştirmeli ve kanırtarak çiviyi çıkarmalıydı. Çekicin sapı üzerinde asla uygun olmayan bir boru kullanmayın.

  PÜF NOKTASINI ÖĞRENİN

  Çivi çakmak ve sökmek göründüğü kadar basit (kolay) değildir. Ama püf noktasını bir kere öğrendiğinizde verimli bir şekilde yapabilir ve zarar görme olasılığınızı azaltırsınız.

  Çevirenin notu: “do-it-yourselfer” sözcüğünü “ev ustası” olarak çevirdim. Her şeyi kendisi yapmaya çalışan kişi anlamında kullandım.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Driving and Pulling Nails.htm