Doğru Koruyucu Iş Ayakkabısı -229- 2015-10-09

Doğru Koruyucu Iş Ayakkabısı -229-

 1. Fatih Özcan
  Bütün botlar aynı mıdır? İnşaat sektöründe güvenli çalışabilmek için önce doğru bota sahip olmalısınız. Demir işlerindeki çalışmalar bundan da fazlasını gerektirir.

  BİRÇOK İŞ İÇİN ÇELİK BURUNLU BOTLAR

  Çoğu işler için çelik burunlu botlar giyilmelidir. Bunlar sadece ayağı korumakla kalmaz aynı zamanda da kuru tutar. Botlarınız keskin/sivri uçlu nesnelerin yol açtığı delinme ve kesilmeye dirençli bir tabana sahip olmalıdır. Çivi batmasına karşı özel güvenlik tabanlıkları giyilebilir. Çok uzun bağcıklar size çelme takabilir. Ya bağcıkları kesin ya da uzun kısmını botlarınızın üzerine sıkıştırın.

  GİYMEDEN KORUNAMAZSINIZ

  Güvenlik botlarını giyen hemen herkes botlarının birden fazla kere kendisini ciddi yaralanmalardan koruduğunu söyleyebilir. Hatırlanması gereken şey ise: Güvenlik botları ancak onları giydiğiniz zaman sizi koruyacaktır.

  SUDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

  Hey, hop, yaşasın !!! Bu ayak boyunu geçen suyun içinde çalışan kişilerin çizmeler ile ilgili hissettikleridir. Bu çizmeler çalışanların ayaklarını kuru tutarlar.

  Bu aynı zamanda beton dökenlerin bot üstü galoşlar için hissettikleri ile aynıdır. Sadece betonu dışarıda tutmakla kalmaz aynı zamanda da rahatlık sağlarlar. Bot üstü galoşlar ayak bileğini sağlam tutabilmek için kopçalıdır. Üstten sarkan veya takılabilecek herhangi bir şey yoktur. Elbette betonun içine bir ayak boyunu geçecek kadar girerseniz ayak parmaklarınız ve botlarınız arasında hiç de hoş olmayan beton hissi tecrübesini yaşarsınız. Aynı zamanda tahriş ve enfeksiyon betonun yol açabileceği zararlardır.

  Çamurlu alanlarda giyilen korumalar iş ayakkabılarının üzerine giyilenlerdir. Mühendis ayakkabısı da denilen bu korumalar galoş kadar rahat değildir. Yürüyüşünüz boyunca bükülme düşmeye eğilimi vardır.

  PAYLAŞIYORSAN DİKKATLİ OL

  Koruyucu iş ayakkabısının paylaşımı her zaman tehlikelidir. Eğer bu kişide bir enfeksiyon varsa sizde er ya da geç bu enfeksiyona yakalanırsınız.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Contributed/construction/The Right Boot.htm