Döşeme Boşluklarındaki Kontrplak Kapamalar -218- 2015-10-09

Döşeme Boşluklarındaki Kontrplak Kapamalar -218-

 1. Fatih Özcan
  Plywood (kontrplak) ile yapılan döşeme kapaması; materyali boşluğun üzerine sermek veya çivilemekten daha fazlasını gerektirir. Yapılan işteki toplam iş güvenliğinin anlamı tehlikeyi tamamen ortadan kaldırma işidir. Yetersiz veya tamamlanmamış boşluk kapama işleri tehlikesi yetersiz veya tamamlanmamış kaza önlemleridir.

  Geçmişte yaşanan birçok şantiye kazası ana resmi ortaya koymaktadır. Döşemenin üzerindeki bir ustabaşı işçiye plaka plywood getirmesi için sesleniyor. İşçi döşeme üzerinde duran plakaya doğru yürüyor, plakayı alıyor ve kaldırıyor. Bunun sonunda işçi plaka altında ve döşemede bulunan boşluğa doğru düşüyor, ciddi ve kayıp iş günlü yaralanmaya uğruyor.

  Bu neden olmuştur?

  Beton çivisi ile sabitlenmiş olmasına rağmen, boşluğun üzerindeki küçük bir parça plywood uygun bir kapama için yeterli derecede büyük değildi. Kapama üzerindeki geçiş trafiği, plywoodun çıkmasına ve çivilerin gevşemesine neden olmuştur.

  Boşluğun üzerindeki plywood herhangi bir şekilde işaretlenmiş değildi. Üzerinde herhangi bir uyarı bulunmuyordu. Personel döşemede duran materyali yanlış algılamıştı.

  Kişi bu konuda uyarılmamıştı. İşçi döşeme açıklıklarının kapatılmasının hesaplanmış bir kaza önleme iş prosedürü olduğunun farkında değildi. İşçiye bu tip tehlikeli alanların mutlaka korunması ve raporlanması gerektiği anlatılmamıştı.

  Toplam güvenlikten verilecek en küçük bir ödün çalışma ortamını güvenli olmaktan uzaklaştırır. Döşeme kapamaları yapılırken toplam güvenlik yaklaşımı her zaman akılda tutulmalıdır.

  Döşeme boşlukları kapatılırken:

  1. Boşluk güvenli bir şekilde kapatılmalıdır, kapama yeterince büyük ve bozulmayı engelleyecek kadar sağlam olmalıdır.
  2. “ YERİNDEN ÇIKARMAYIN “ veya buna benzer bir uyarı içeren boyama, etiketleme veya işaretleme yapılmalıdır.
  3. İş sahasındaki herkes konu ile ilgili uyarılmalıdır.