Düğümlü Halatların Doğru Kullanımı -239- 2015-10-09

Düğümlü Halatların Doğru Kullanımı -239-

 1. Fatih Özcan
  Her sene, petrol platformlarına çalışanlar transfer edilirken birçok yaralanma gerçekleşmektedir. Bu kazaların büyük bir çoğunluğu platformdan ve personel taşıma botundan sallanarak geçerken gerçekleşmektedir. Birçok vakada, bu transfer DÜĞÜMLÜ HALAT kullanılarak yapılmaktadır. DÜĞÜMLÜ HALAT kullanırken güvenliğinizi sağlamak için unutmamanız gereken birkaç ipucu aşağıda verilmiştir.

  HAZIRLANIN:

  · Halat üzerinde, yürüme yüzeyinden yaklaşık 1, 1,5 ve 2,5 metre mesafede üç adet düğüm bulunmalıdır. Bot dalga üzerinde ise, düğümlü halatı, platform üzerindeki geçitten yukarıda olacak kadar yüksekten tutun. Birçok durumda, halatı ortadaki düğümden ya da göz hizasından tutmalısınız.

  · Can yeleğinizi üzerinize tam oturduğundan emin olarak varış noktasına kadar giyin. Eğer yeleği bağlamadan düşerseniz, yelek su yüzeyinde kalır ancak siz içinden kayarak suyun içine batabilirsiniz.
  · Transfer esnasında mutlaka bir güverte tayfası yardımcı olmalıdır, asla tek başınıza transfer yapmayın.
  · Sadece hazır olduğunuzda kendinizi halatla ileri atın. Asla, Bot Kaptanı, güverte tayfası veya diğer bir personelin sizi acele ettirmesine veya sizin yerinize karar vermesine izin vermeyin.

  BOTTAN PLATFORMA GEÇERKEN:

  · Üzerinizde ek ağırlık veya malzeme var iken geçmeyin – valizinizi/malzemelerinizi önce geçirin. Eğer malzeme ağır veya büyük ise, geçirmeye çalışmayın. Vinci kullanın.
  · Bot dalganın en yüksek noktasından aşağı inerken, botu ayağınızla iterek platforma doğru sallanın. ASLA sıçramayın veya atlamayın.
  · Halatın bacaklarınızın arasına girmesine izin vermeyin, platforma inişinizi engelleyebilir.

  AÇIK İNİŞ ALANLARINI KULLANIN:

  · İndikten sonra, halatı bir sonraki kişi için bırakın. Dikkatli olun ve emniyetli şekilde geçmesini sağlamak için o kişiye yardım edin.
  · Ayaklarınızı ve bacaklarınızı botun tamponundan uzak tutarak, tampon ile platform arasında sıkışmasını önleyin.

  PLATFORMDAN BOTA GEÇİŞ:

  · Sabit platformdan hareket halindeki bir araca geçerken, yukarıdaki prosedürün tersini uygulayın. Bu prosedür esnasında, bot dalganın üzerinden yükselmeya başlayınca sallanmaya başlayın.
  · Bot yükselişinin tamamladığında ayaklarınız bot üzerinde olacak şekilde sallanmanızı zamanlayın.
  · Eğer zamanlamayı yapamaz ve bota inemezseniz, halatı bırakmayınız. Sallanmaya devam edin ve zaten tekrar platforma döneceksiniz.
  · Platforma indikten sonra, tekrar zamanlama yaparak tekrar deneyin.

  ACELE ETMEYİN:

  · Eğer emniyetli şekilde geçemeyeceğinizi hissederseniz, GEÇMEYİN!
  · Unutmayın-işe emniyetli şekilde gelip gidemiyorsanuz, işinizi yapamazsınız.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Correct Usage of Swing Ropes.htm