Duman Dedektorleri - Hayat Kurtaran Bir Ikaz -255- 2015-10-09

Duman Dedektorleri - Hayat Kurtaran Bir Ikaz -255-

 1. Fatih Özcan
  Duman detektörleri hergün hayat kurtarmaktadır. Bu küçük ancak etkili cihazlar hem evde, hem de işyerlerinde hayati önem taşıyan yangın güvenliği için erken uyarı sistemini oluşturur. Evde ve işyerinde duman detektörlerine sahip olmak kritik önem taşırken, evdeki detektörlerin çalışabilir durumda bulunması üç kat daha önemlidir. Neden? Çünkü her sene yangınla ilgili 4.500 ölümün dörtte üçü evlerde gerçekleşmektedir. Ayrıca, tüm ölümlerin iki katı oranında, beş yaşından küçük çocuklar hayatlarını kaybetmektedir.

  Evde gerçekleşen ölümlü yangınların çoğunluğu, evdekilerin uykuda olduğu gece vakitlerinde gerçekleşmektedir. Sanılanın aksine, duman kokusu her zaman uykuda olan kişiyi uyandırmaz. Dumanın ürettiği zehirli gazlar ve duman duyuları uyuşturabilir ve kişinin daha derin uyumasına sebep olabilir. Neyse ki, küçük, pahalı olmayan ve çalışan bir duman detektörü kişilerin uyanmasını sağlayarak, ölüm riskini yaklaşık olarak %50 azaltır.

  Duman detektörlerinin Ev İçinde Yerleştirilmesi Çok Önemlidir: Evde yaşayanların uyudukları alanların dışarısında ve bodrum katı dahil her katta detektör olmalıdır. Yeni inşaat yönetmeliklerinde Amerikan Ulusal Yangın Koruma Ajansı (NFA) her bir yatak odasında duman detektörü bulunmasını zorunlu kılmaktadır. Yatak odası olmayan katlarda, yaşam alanlarına yakın veya içine yerleştirilmelidir. NFPA yemek odaları, oturma odaları ve çalışma odalarında da detektör bulunmasını önermektedir. Bu cihazları mutfağa yerleştirirseniz, ısıtıcı veya yemek buharlarının yanlış alarm verilmesine sebep olabileceğini unutmayın.

  Kaç Tane Detektör Gereklidir? Bu konuda belirgin bir karar yoktur. Doğru sayı, ofis veya evin planına göre değişir ancak az olmasından ziyade çok olması her zaman daha iyidir. Duvarlarda yükseğe veya tavana yerleştirilmelidirler. Duman yükseldiğinde, ilk temas yeri tavana yakın olacaktır.

  Yangın Alarmları Bazı Çalışma Alanları için Kritik Önem Taşır: Bu, itfaiyelerden uzakta olan yerler veya yangın bastırma veya sabit bir diğer yangın müdahale sistemi olmayan yerler için geçerlidir. Bu durumlarda, duman detektörleri binanın boşaltılması ve yardım çağırılması için ana ikaz kaynağı görevini üstlenirler.

  Bakım, Kontrol ve Değiştirme. Bu cihazlara, diğer tüm önemli alet ve ekipmanlarda olduğu gibi ilgi gösterilmelidir. Sadece kullanılabilir bir duman detektörü hayat kurtaracak bir ikaz sağlayabilir. Üreticiler, tüm duman detektörlerinin test düğmeleri ile aylık olarak test edilmesini önermektedir. Ayrıca, kablolu değillerse, bu cihazların pillerini senede en az bir kere değiştirmelisiniz. Pilleri değiştirme zamanı olarak yaz-kış saatleri uygulamalarında ya da 1 Ocak tarihini belirleyebilirsiniz. 10 seneden uzun süre önce üretilmiş detektörler yenileri ile değiştirilmelidir.

  Acil bir tahliye planı geliştirin. İşyerinde olduğu gibi evde de bir tahliye planınız olması önemlidir. Tüm ailenizle bir araya gelerek bunu tartışın ve tatbikat yapın. Yangın insanları savunmasız iken yakalar. Sizi veya ailenizden birini yakalamasına izin vermeyin. Sonuç trajik olabilir.

  Evdeki duman detektörlerini en son ne zaman test ettiniz ve pillerini değiştirdiniz?

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Smoke Detectors - A Life Saving Warning.htm