El Arabalarının Güvenli Kullanımı -373- 2015-10-09

El Arabalarının Güvenli Kullanımı -373-

 1. Fatih Özcan
  Bir şeyi taşımanın en iyi yolu nedir? Başkasından bunu sizin için yapmasını istemek! Diğer en iyi yol nedir? Malzemeleri kendi kendinize hareket ettirmenin doğru yolunu bildiğinizden emin olmalısınız.

  Eğer ağır, büyük ve biçimsiz parçaların taşınması riskini transfer ederek sakatlanmayacak olsaydınız, bunu yapmaz mıydınız? Ancak, işte veya evde düzenli olarak ağır parçalar taşıması gereken birçok insan için bu durum gerçekçi değildir. Bir kas gerilmesi veya burkulma acısından kaçınmanın için en iyi yolu, el arabası kullanmaktır. El arabası kullanımı hem verimliliği artırır hem de düşürme ve taşınan mala zarar verme riskini azaltır.

  El arabaları, oldukça basit aletler gibi görünmesine rağmen, kullanıcılarının bir kaç temel güvenli kullanım kuralını unutmaması gerekir:

  · İş ve taşınacak yük için uygun bir el arabası kullanın.
  · El arabası üzerine istifleme yaparken, ağırlık merkezini aşağıda tutmak için ağır olan yükleri alta yerleştirin.
  · El arabası üzerindeki yükü, el arabasının aksının üzerine ön tarafa gelecek şekilde dengeleyin, böylece yük ağırlık tutma kollarına daha az yük bindirecektir.
  · Asla nereye gittiğinizi göremeyecek kadar yüksek yığınlar oluşturmayın.
  · Birden fazla kutuyu yan yan taşırken, kutuları kutu içerisine almayı veya bağlamayı deneyin.
  · El arabası üzerinde taşınan parçaların bu şekilde taşınacak derecede sağlam olduğundan emin olun. Hantal, biçimsiz veya hassas nesneleri el arabasının üzerine sabitleyin.
  · Rotanızı planlayın. Yolunuzun üzerinde karşılaşabileceğiniz olası tehlikelerin farkında olun.
  · Bir kural olarak, bir el arabası ile geriye doğru yürümekten kaçınmalısınız. Sırtınızı korumak için bu kuralı her zaman hatırlamalısınız: Çekmek yerine itmek daha güvenlidir.
  · El arabası yaralanmaları genellikle tutma kolları ve yandaki bir sabit nesne arasında el sıkışmasıyla meydana gelir, dar yerlerden geçerken bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Eldiven kullanımı, ekstra koruma sağlayabilir.
  · Her zaman güvenli bir hızda gidilmeli ve el arabası kontrol altında tutulmalıdır.
  · El arabasını her zaman el arabası için ayrılmış yerlere park etmelisiniz. Hiçbir zaman giriş-çıkış yollarına veya takılma tehlikesi yaratacak veya geçişi aksatacak yerlere bırakmamalısınız. İki tekerlekli el arabaları tutma kolları duvara yaslanacak şekilde ön sacları üzerinde park edilmelidir.
  · El arabası düzgün kullanılırsa, işinizi hafifletir ve bir kas gerilmesi yaşamanızı ya da yaralanma şansınızı azaltır. Bırakın el arabası işinizi sizin için yapsın!

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Safe Use of Hand Trucks.htm