Elektrik Kablolarının Uygun Tamiri -215- 2015-10-09

Elektrik Kablolarının Uygun Tamiri -215-

 1. Fatih Özcan
  Bu böyle olmak zorunda değil, ama böyle oluyor. Ağır hizmet uzatma kabloları bile hasar görebilir. Çünkü tamir etmek istediğinizde yenisini almak daha hesaplı (ucuz) olabilir. Ama sadece yeniden tutturmak ve tellerini bağlamak yapılan tamirin uygun veya güvenli olduğu anlamına gelmez. Şimdi uzatma kablolarının doğru tamir şeklini gözden geçirelim. İlk bariz adım genellikle göz ardı edilir. Kabloyu fişten çekin ve her iki ucundan kontrol altına alın.

  Ekler: Sadece geriye doğru yeterli mesafede iç ve dış yalıtımı tamir etmek için kesin. Bir taraftaki renkli tellerin diğer yandaki benzer renkli teller ile bağlı olması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Diğer bir deyişle siyah siyaha, beyaz beyaza ve yeşil yeşile bağlanmalıdır. İç yalıtım tellerini yayın ki yalıtım zayıflasa bile iletken teller birbiriyle temas etmesinler. Siyah tel bir tarafta uzunsa diğer tarafta kısa olmalıdır. İyi bir şekilde mekanik bağlantılarını yapın. İletken telleri birlikte bükün ve lehimleyin. Şimdi yaptığınız ekin izolasyonu gerekir. Elektrik bandı çok güvenilir değildir. Kablo ek mufları (plastik gömlek veya boru) iyi sonuç verir. Telleri birbirine bağlamadan önce üstüne mufu koyun. Birleştirme tamamlandığında mufu ekin üstüne kaydırın ve küçük bir ısı kaynağı ile ısıtın. Bir saç kurutma makinesi, kibrit veya çakmak bu işi yapacaktır. Isı uygulandığında muf iletken etrafında sıkı bir yalıtım oluşturur. Şimdi dış kapak kılıfına dikkat etmemiz gerekir. Bu önemli, çünkü dış kılıf iç telleri ek hasarlardan korur. Kablo ek mufları daha fazla dayanıklılık ve koruma için tekrar kullanılabilir ve aynı zamanda elektrik bandı, yapışkan bant ya da diğer dayanıklı ve iletken olmayan bir malzeme ile sarılabilir. (Kablo eklemede kullanılan mufların kullanımı konusunda ilgili yönetmelikte kısıtlamalar vardır ve bunlar bilinmelidir)

  Fişler: Onarım yapmak gerektiğinde sadece dış kılıfı çıkarın. Dış kılıf, fiş ya da kapağın içine girecek kadar uzun olmalı ve gerilme önleyici kelepçe tarafından tutulmalıdır. Daha sonra dış kılıf ve teller yeterli uzunlukta kesilir ve yine renk kodlamasına dikkat edilmesi gerekir. Siyah (veya bazen kırmızı) tel "voltaj" telidir. Bu tel fişteki pirinç vida ile sabitlenen küçük çatala gider. Beyaz tel nötrdür. Krom vida ile tutturulan büyük bir çatala gider. Yeşil tel "topraklama”dır. Bu yarım daire veya eğri uçlu çatala gider ve yeşil renkli bir vida ile bağlanır. İyi bir bağlantı yapın. Tüm vidalar iyice sıkılmalıdır. Fişi tekrar birleştirin ve kelepçeyi kablonun üzerine rahat oturacak kadar sıkın, fazla sıkmayın.

  Test: Kabloyu test edilene kadar tamirat yapılmaz. Süreklilik ve doğru kablolama için kontrol etmenin en kolay, basit ve ucuz yolu test için ışık kullanımıdır. Bu cihaz kablonun sonuna takılır ve süreklilik ve uygun polarite varsa, üç ışık yolu gösterir. Eğer yoksa tamiratı yinelemek gerekir. Tehlikeli bir durum oluşturdunuz. İyi onarım basit beceriler gerektirir ama kısa yolları kullanmayın. Eksik veya hatalı tamirat yangın ve elektrik çarpması tehlikelerini oluştur. İşinizi doğru yapın.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Proper Repair of Electrical Cords.htm