Elektrik Tehlikeleri -102- 2015-10-09

Elektrik Tehlikeleri -102-

 1. Fatih Özcan
  ŞOK ÖLÜM

  Geçtiğimiz günlerde bir işçi topraklanmamış bir matkap kullanırken maruz kaldığı elektrik akımı nedeniyle hayatını kaybetti. Bu olayda onu öldüren doğrudan elektrik akımı değildi ama dengesini kaybedip 20 fitlik bir iskeleden düşmesine, başını beton bir plakaya çarpmasına neden oldu.

  ELEKTRİK YARALANMALARI

  Her yıl insanlar elektrik çarpması nedeniyle ölmekte veya yaralanmaktadır. Vücudunuzun bir bölümü bir elektrik kaynağı ile temas ettiği her an elektrik akımına yakalanma ihtimaliniz vardır. Bunun olması durumunda üç şekilde zarar görebilirsiniz:

  - Akciğer veya kalbinizin durmasına neden olabilen sinir şokundan
  - Ciddi yanıklara neden olabilen akımın ısıtma etkisinden
  - Elektrik akımına verilen normal vücut reaksiyonu nedeniyle ikincil (orta dereceli) yaralanmalardan. Sıcak ya da sarsıntı yaratacak bir şeye dokunmanız halinde vücudunuz istem dışı geri çekilme tepkisi verebilir. Merdiven üstündeyseniz bu sizi yaralayabilir.

  Kuru, temiz, metal olmayan bir zemin üzerinde duruyorsanız; yeterli dirence sahip olma ve ciddi bir şok almama şansınız olabilir. Ancak çalışma alanı veya zeminin yeterince temiz olduğunu, ortamda çivi veya metal parça gibi iletken nesne olup olmadığını asla söyleyemezsiniz.

  Islak ve metalik bir madde ile kaplı bir yüzeyde çalışıyorsanız ve terliyseniz vücut direnciniz 30 voltluk bir akımın sizi öldürebileceği kadar düşük olabilir. Elektrik çarpmalarını en aza indirmenin tek etkili yolu kaçak elektrik akımını tam olarak engelleyen iyi durumdaki elektrikli ekipmanlar bulundurmaktır.

  Hatırlanması gereken bazı noktalar:

  - Sadece elektrikli ekipmanın değil, aynı zamanda elektrik kaynağının da topraklanmış olduğundan emin olun.
  - Çift yalıtımlı topraklanmış fişi olmayan elektrikli aletleri kullanmayın.
  - Metal merdiven veya çalışma platformları üzerinde veya onlarla temas halindeyken elektrikli alet kullanmayın.
  - Ekipmanı kullanmadan önce, elektrik kablolarında hasar kontrolü yapın.
  - Güç düğmesi kilitli değilse ya da siz bu işi yapmak için yetkili değilseniz enerji kaynağına bağlı elektrikli aletleri açıp kapamayın.
  - Elektrikli ekipman ya da kablolarda hasar tespit ederseniz; hasarlı ekipmanı kullanmayın, durumu bir an önce rapor edin.
  - Diğer çalışanların da kendileri ve sizin için elektriksel tehlikeler yaratabileceğinin farkında olunun. Bir tehlike görürseniz durumdan beni haberdar edin.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/General Industry/Electrical Hazards.htm