Ellerinizi Koruyun -219- 2015-10-09

Ellerinizi Koruyun -219-

 1. Fatih Özcan
  İşte ayakkabılarınızı nasıl hızlı çözebileceğinizi gösteren bir test. İki elinizi de kullanabildiğinizi fakat başparmaklarınızı kullanamadığınızı düşününün. O kadar kolay değil mi? Dahası iş günü kayıplı kazaların % 25 inin el ve parmakları içerdiğinin farkın da mısınız?

  EL YARALANMALARININ ORTAK NEDENLERİ

  Çoğunluğu önlenebilir el ve parmak yaralanmalarının ortak nedenlerinden bazıları nelerdir? Bunlar el aletleri ile yapılan çalışmalar, nesnelerin hareket ettirilmesi sırasındaki sıkışmalar, keskin nesnelerden kaynaklanan kesilme, çapak ve kıymıktan kaynaklanan yaralanmalar, sıcak nesnelerden veya kimyasallardan kaynaklanan yanmalar ile hareket eden makinelere kapılma sonucu oluşan yaralanmaları içerir.

  ELDİVENLER – BAŞLICA KORUMA ANLAMINA GELİR

  Cildinizin bütünlüğü herhangi bir şekilde bozulmadığı sürece tüm bakterileri dışarıda tutabilir. Cilt dokusu bir kere kesik veya çizik sonucu açılırsa üstelik uygun tedavi de uygulanmaz ise bakterilerin girişi sonucu enfekte olabilir. Ellerinizin ne kadar dayanıklı olduğunu düşünürseniz düşünün kıymık batması, kesilme ve delinmelere karşı yeterince güçlü değildir. Bu yüzden eldivenler önemlidir. Cildinizin üzerindeki ilave ince bir tabaka gibidir. Eldiveninizi yırtan bir tırnak cildiniz korumasız kalacağından yaralanmaya neden olabilir. Pürüzlü ve keskin malzemeler ile çalışırken eldiveninizi giyin. Kimyasallar, çözücüler ve cildinizi tahriş edebilecek diğer materyaller ile çalışırken lastik eldivenler giyin. Uygun bir şekilde elinize uyan eldivenler giyin. Hareketli makinelerle çalışırken eldiven giyilmemesi gerektiğini unutmayın.

  SİPERLER EL KORUYUCULARDIR

  Elektrikli testereler ve diğer ekipmanlar üzerinde bulunan korumalar can sıkıcı gibi görünse de, her zaman koruyucudur. Bunlar ekipmanın üzerinde sizi yaralanmadan korunmak için bulunur. Korumaları çıkarmak veya işlevsiz hale getirmek yaralanma riskini arttırır. Bir elinizi tüm gün boyunca arkanızda tutmaya çalışın bunun sonunda korumasız çalışmanın neden olabileceği sonuçları düşünün.

  DİĞER TEHLİKELER

  Birçok el yaralanmaları eldiven giyseniz veya koruma kullansanız bile olabilir. Bu tehlikelere karşı da alarmda olun. Bu tip yaralanmalar materyalin beklenmedik yer değiştirmesi, sıkışma noktalarına kapılma, makinelerin hareketli parçalarını elleme veya tüm işi ellerle yapma sonucudur. Bunun yerine mengene kullanılmalı veya güvenli sabitleme yapılmalıdır.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Save your Hands.htm