Eşek Şakası -116- 2015-10-09

Eşek Şakası -116-

 1. Fatih Özcan
  Hemen hemen her sahada pratik bir şakacı bulunur. Bu çok bilmiş (kendini beğenmiş) kişi, şaka yoluyla mesai arkadaşlarının dikkatini çekmek ve gülmek için girişimlerde bulunmayı sever. Eşek şakasının eğlenceli ve zekice olduğunu düşünür. Maalesef genellikle onu yeterince cesaretlendirecek birkaç makul olmayan (akılsız) mesai arkadaşı bulabilir.

  Aslında bu şakacı kişi kırık bir merdiven veya kusurlu bir fren kadar tehlikelidir. Onun eşek şakaları, kendisini işini düşünmeye veren ve işini iyi yapmaya çalışan tüm mesai arkadaşları için tehlikelidir. Bunun aptallığı hoş karşılanmamalıdır. İnşaat alanında çelme takmak, itmek, alet veya başka malzemeleri fırlatmak, kibrit veya çakmak ile şaka yapmak vb gibi davranışların yeri yoktur.

  Bir işyerinde uzaktan arkadaşının üzerine malzeme atmanın eğlenceli olduğunu düşünen birisi yüzünden bir işçi gözünü kaybetti. Basınçlı hava ile yapılan ahmaklıklar (şakalar) birçok kulak zarı ve bağırsak zedelenmesine (yırtılmasına) yol açmıştır.

  Bazı durumlarda yaralanma ile sonuçlanan eşek şakaları ceza davası açılmasına sebep olabilir. Mahkemeler bu tür davalarda yaralanmaların kaza sonucu oluşmadığını ama kasıtlı bir hareketin buna sebep olduğuna karar vermişlerdir.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/construction/Horseplay.htm