Forklift Ölümleri Ve Kazaları -56- 2015-10-09

Forklift Ölümleri Ve Kazaları -56-

 1. Fatih Özcan
  OSHA tahminlerine göre, forkliftler, yılda yaklaşık 85 ölümlü, 34.900 ciddi yaralanmalı ve 61.800 ciddi olmayan olarak sınıflandırılan kazalara neden olmaktadır. Endüstriyel Kamyon Derneği (EKD)’ne göre, ABD’de yaklaşık 855.900 forklift bulunmaktadır. Bu yüzden, tüm forkliftlerin %11’inden fazlası her yıl bir takım kazalara karışacaktır (her forkliftin bir kaza yaptığı kabulü ile).

  EKD, kaldırma kamyonlarının faydalı ömrünün 8 yıl olduğunu bildirmektedir. Bu, tüm forkliftlerin hemen hemen %90’ının faydalı ömürleri boyunca bir takım kazalara karışacağı anlamına gelmektedir (yine her forkliftin bir kaza yaptığı kabul edilmiştir). Eğer bu ekipmanı kullanıyorsanız, sizin meslek hayatınız boyunca herhangi bir bir noktada bir kazanızın olma olasılığı vardır. Yaralanma olasılığının azaltılması için kazanın nerede ve nasıl oluştuğunu anlamak önemlidir.

  Ölümlü forklift kazalarının sebepleri ve nerede meydana geldikleri:

  aa.png
  Bu kazaları önleme:

  Araştırmalar göstermiştir ki kazaların birçoğu iyi bir eğitim ile önlenebilmektedir. Hiç kimse doğuştan gelen bilgi, beceri ve yeteneklerle güvenli forklift kullanmaya başlamaz. OSHA’nın gerektirdiği gibi, sürücüler bunun için düzenli olarak eğitilmiş olmalıdır. Alınması gereken ders şudur ki; eğitimsiz olarak forklift kullanmak tehlikelidir, senin ya da sahadaki diğer çalışanlar için ölümcül bile olabilir.

  Eğitim, istikrarlı olarak yukarı kaldırılmış yük ile hareket etmeye bağlı olan bir kazayı önleyebilir ya da kazanın şiddetini azaltabilir. Aracın kararlılığını artırmak ve devrilme kazalarını önlemek için yükü mümkün olduğunca düşük tutun. Sürücü bu kuralı önemsemese ve forklift devrilse bile eğer sürücü atlamak yerine araç içinde kalırsa yaralanmalar genellikle küçük seviyede olur. Normal eğilim, kişinin aşağı atlaması yönündedir ve sürücü genellikle, doğruca baş üstü koruma yolundan yere iner.

  En sık görülen sonuç, baş üstü korumanın çalışana çarptığı yerler olan baş, boyun ve sırt bölgelerinde görülen ezilmelerdir.

  Ölümlü forklift kazalarının yüzde kırk ikisine, bir yana eğilmiş araçtan atlamaya çalışan operatörler neden olmaktadır. Bunun sizin başınıza gelmemesi için, yükü mümkün olduğunca düşük tutmayı ve araç eğilirse içinde kalmanız gerektiğini her zaman hatırlayın. Emniyet kemerinizi takmak en iyi güvenlik önlemidir.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Forklift Fatalities.htm