Forkliftlerin Kullanım Öncesi Günlük Kontrolleri -293- 2015-10-09

Forkliftlerin Kullanım Öncesi Günlük Kontrolleri -293-

 1. Fatih Özcan
  Forkliftler deponun ayrılmaz bir parçasıdır ve her gün çok sık şekilde kullanılır. Sonuç olarak forkliftin aksamlarının düzgün çalıştığından emin olmak için sık sık kontrol edilmesi gereklidir. Kontroller forklift operatörünü korumak için gereklidir, çünkü ekipmandaki arıza ciddi veya ölümcül yaralanmalara sebep olabilir. Forklifti kullanmadan önce her gün, operatörü kullanım öncesi kontrolünü yapmalı ve gerekli kayıtları tutmalıdır. Kullanım öncesi kontrol listesi görsel ve işletimsel kontrolleri içerir.

  Görsel Kontroller

  Görsel Kontroller, forklift parçalarının görsel olarak (gözle) kontrolünden oluşur. Genellikle, Gerekli olan tüm parçaların yerinde ve iyi şartlarda olduğundan emin olmak için bunu yaparız.

  Kontrol gerekli bazı kısımlar;

  · Forkliftin genel durumu
  · Akışkanlar (yağ, yakıt,su)
  · Kablolar, teller ve bağlantılar
  · Lastikler ve cantlar
  aa.png
  İşletimsel Kontroller

  İşletimsel kontroller, forkliftin çalıştırılmasını ve çeşitli parçaların fonksiyonlarının kontrolünü içerir. Bu forkliftin mekanik olarak sağlam olduğundan ve güvenli olarak kullanılabileceğinden emin olmak için yapılır. Bu kontrol;

  · Motor sesi ve akışkan sızıntısı kontrolü
  · Emniyet kemerinin kontrolü
  · Lambaların, kornanın, geri vites alarmının, forklift göstergelerinin ve frenlerin kontrolü
  bb.png
  Unutmayınız ki bunlar forkliftlerle ilgili genel kurallardır. Bir çok değişik tipte forklift vardır, bu da kullanım öncesi kontroller sırasında farklı parçaların kontrolünün dikkate alınmasını gerektirir. Lütfen forkliftinizin kullanım öncesi kontrollerini üretici firmanın önerilerine göre yapınız.


  Bu doküman yalnızca genel bilgi amaçlı kullanılır. Kullandığınız forkliftle ilgili spesifik detaylar için üretici firmanıza başvurunuz.

  Yararlanılan Kaynak:

  WORK SAFE BC Toolbox Meeting Guide: Forklifts: daily pre-use inspection
  http://www2.worksafebc.com/i/manufacturing/Toolbox/PDFs/MTG12-05_forklift_inspection_checklist.pdf