Genel Emniyet - Dikkatsizlik -325- 2015-10-09

Genel Emniyet - Dikkatsizlik -325-

 1. Fatih Özcan
  Hiç aptalca bir şey yaptınız mı, ya da sizi yaralanma riski yüksek bir konuma getirecek bir şey? Aptalca bir şey yaptığınızda ya da yaralandığınızda şu soruyu kendinize sordunuz mu: “Niye hep bunu yapıyorum?” Gelecekteki emniyetiniz için, bu soruyu cevaplandırmanız büyük önem taşır. Yaralanmaların %20’sinin emniyetsiz şartlardan, %80’inin ise emniyetsiz davranışlardan kaynaklandığını düşünün. Eğer emniyetsiz şartların birçoğunun insanların hatalarından kaynaklandığını düşünürsek, gerçekte tüm kazalar insanların emniyetsiz davranışlarından meydana gelir. Peki niye emniyetsiz bir şekilde davrandınız? Bu soruyu cevaplamak için, kişisel savunmanızı bir kenara koymanız ve hatanın sizinle birlikte uzayacağını bilmeniz gerekecektir.

  Eğer işinizi uygun ve emniyetli yapmanın yolunu biliyorduysanız, bilgisizliği iddia edemezsiniz. Peki nedir? Dikkatsizlik. Peki sizin emniyetinizi sürekli ihmal etmenize sebep olan nedir?

  Dış baskılar: “Hadi hemen şu işi yap!" Bu baskı genellikle sizin şefinizden gelir. Emniyetli uygulamaları ihmal etmek, anlamlı bir fark yaratmak için yeterli zamanı sağlamayacaktır. Bununla birlikte, herhangi bir kaza ya da yaralanmanın olması garantilenecektir. Bu tip baskılar uygulandığında, emniyet için daha fazla dikkat harcamak zahmetlidir çünkü tecrübelerden biliyoruz ki, bu tip durumlar kazalara daha fazla sebep olurlar.

  Kötü alışkanlıklar: Yerleşmiş bir prosedürü takip etmezsiniz ve bu kez size bir şey olmaz. Psikolojik olarak, bu bir ödüldür ve aynı şeyi tekrar ve tekrar yaparsınız. Fakat, aynı zamanda bu bir Rus Ruletidir. Peki tetiği kaç kez çekebilirsiniz, mermi yerine gelene kadar? Bilirsiniz, er ya da geç olan olacaktır. Bunu durdurmanın sadece bir yolu vardır, tetiği çekmeyi bırakmak. Kendinize bir teveccühte bulunun ve yerleşmiş prosedürleri takip edin.

  İç baskılar: “Yapacak çok şey var ve zaman az!" Siz kendi kendini motive eden ve yöneten biri misiniz? Bir çok işveren bu tip kişileri sever, fakat bu şekilde düşünerek iş yapmak etrafınızdaki tehlikeleri görmenize engel olur. Şöyle düşünün, eğer yaralanırsanız, işi hiç bitiremezsiniz. İşi bitirmek için yaralanmamanız gerekir. Bu yüzden, ilk olarak yaralanmaktan korunuyoruz, ikinci olarak işi bitirmek için çalışıyoruz. Sağduyunuzu kullanın!

  Tavır: “Bu emniyet kuralı bana uygulanamaz!” Sizi böyle özel yapan nedir? İnsan insandır. Zengin ya da fakir. Siyah ya da beyaz. Kadın ya da erkek. Güçlü ya da zayıf. Sizi kazalardan ve yaralanmalardan koruyacak emniyet prosedürlerinden başka birşey yoktur.