Geri Giderken Dikkatli Olun -214- 2015-10-09

Geri Giderken Dikkatli Olun -214-

 1. Fatih Özcan
  İşyerinde yürürken özellikle yük taşırken çok fazla tehlikeye maruz kalırız. Aşağıdaki senaryoları düşünün ve hiç buna benzer bir durumda kalıp kalmadığınızı görün.

  Bir işçi kamyonun içindeydi ve boş varilleri hidrolik kapak liftine koyuyor ve aşağıya indiriyordu Başka bir işçi aşağıda varilleri alıyor ve hidrolik kapak liftini geri gönderiyordu. Kamyonun içindeki işçi hidrolik kapak liftine arkası dönük olarak ve kamyonun kasasında olduğunu düşünerek sıradaki varili lifte doğru çekti. Varili salladı ve boşluğa bastı. İndirilmiş hidrolik kapak liftinin üzerine düştü. Ondan sonra varil düştü ve işçi ilave yaralara maruz kaldı.

  İki hatalı karar kurbanı yakaladı. Birinci olarak bu olaydaki işçi hidrolik kapak liftinin tekrar yukarı gelmiş ve güvenli bir konumda olduğunu sandı. Ağır ve büyük bir malzeme ile hareket ediyor olmasına rağmen güvenli pozisyonda olduğundan emin olmak için kontrol etmedi. İkincisi ağır bir malzeme ile geriye doğru hareket etti: yani akılcı olmayan bir şekilde çalışıyordu. Yük kontrolden çıktığında her zaman tehlike vardır ve bir yaralanmaya neden olabilir. Taşınan yük her zaman ön tarafınızda olmalıdır böylece nereye gittiğinizi görebilirsiniz ve yük sizden uzaklaştığında açıkta olursunuz.

  Başka bir olayda, bir depoda çalışan işçi koridorda bir yük arabasını yönlendirerek geriye doğru yürüyordu. Rafın alt kısmına konulmuş ve koridora doğru uzanmış malzemeyi görmedi. İşçi geriye doğru gitti ve çıkıntılı nesnenin üzerine düştü. Yük arabası geriye doğru harekete devam etti ve durdurulmadan önce rafın karşısında adama takıldı (çarptı). Bacağında oluşan kesik ve ezilmiş (morarmış) dirsek bu güvensiz hareketin ödülü oldu.

  Bu çalışan nereye gittiğine dikkat etmedi. Koridorda bulunan çıkıntılı nesne bu güvensiz durumun daha kötü olmasına neden oldu.

  Yürürken ve özellikle malzeme taşırken arkaya doğru gitmek her zaman tehlikelidir İleriye doğru hareket etmek her zaman daha hızlı ve güvenlidir. Yapabildiğiniz durumlarda geriye doğru hareketten kaçının. Geriye doğru hareket etmeniz gerekiyorsa rotanızı önceden ve hareket ederken olabildiğince sık olarak kontrol edin.

  ORADA GÜVENDE OLUN!!

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Backing into Trouble.htm