Göz Ve Yüz Koruması -360- 2015-10-09

Göz Ve Yüz Koruması -360-

 1. Fatih Özcan
  Gözlerin ya da yüzün risk altında olabileceği durumlarda Kanada Standartları Kurumu (CSA) onaylı yüz ya da göz koruması kullanılmalıdır. Koruyucu gözlükler kişisel koruyucu donanımların temel bir bileşenidir, ancak, çalışanlar genellikle yanlış tipte donanım kullanırlar ve daha da kötüsü hiç kullanmama eğilimi sergileyebilirler.09-

  Koruma tipleri

  İster delme ya da kazıma işlerinin neden olduğu uçuşan parçacıklara, isterse de UVA/UVB ışınlarına, kaynak ışınına ve elektrik arkına maruz kalınsın, her görev ve her iş sahası uygun göz korumalarının dikkatli bir şekilde seçilmesini gerektirir. Süpervizörünüzle birlikte göz koruma ihtiyaçlarına yönelik doğru tercihi yapınız.

  Koruyucu gözlükler asgari düzeyde koruma sağlarlar ve genellikle toz, talaş ya da uçuşan parçacıkların tehlike oluşturabileceği genel çalışma koşullarına yönelik olarak tasarlanmışlardır. Bunlar çeşitli tarzlarda bulunmaktadırlar ve siperler ya da sarmalı kollar biçimlerinden yandan koruma sağlarlar. Camların buğulanma önleyici özellikte olması gerekir.

  Maske gözlükler darbe, toz ve asit ya da kimyasal madde sıçramalarına karşı koruyucu gözlüklere kıyasla daha fazla koruma sağlarlar. Maske gözlükler sürekli olarak sıçrama ya da ince toza maruz kalan çalışanlar için uygundur ve dolaylı havalandırma sistemine sahip olmalıdır. Büyük parçacıklarla çalışıyorken buğulanmasının azaltılması için doğrudan havalandırmalı maske gözlükler tavsiye edilir.

  Yüz siperleri tüm yüzü yaralanmalara karşı korur ve en yüksek darbe korumasına sahiptir, sprey, kazıma, taşlama, kimyasal madde ve kandan yoluyla ortaya çıkan tehlikelere karşı koruma sağlarlar. Yüz siperi, koruyucu gözlük için ek bir koruma öğesi olarak değerlendirilir ve koruyucu gözlük ya da maske gözlükler takılı olmaksızın kullanılmamalıdırlar.

  Kaynakçı gözlüğü ark kaynağı, gaz kaynağı ya da yakma işlemleri sırasında zararlı ışınıma karşı koruma sağlar. Bu koruyucular farklı renklerde mevcuttur ve yapılacak işe uygun olanın seçilmesi gerekir. Ark kaynağı sırasında kesinlikle Oksiasetilen kaynak gözlükleri kullanılmamalıdır.

  Numaralı Koruyucu Gözlükler

  Numaralı gözlük kullanıyorsanız bunun koruyucu gözlük niteliğine sahip olup olmadığını kontrol ediniz.

  · Gözlükler CSA onaylı olmalıdır.
  · Gözlükler yan siperlere sahip olmalıdır.
  · Camlar polikarbonat ya da plastikten üretilmelidir.
  · Camların üst dış kısımlarına üreticinin logosunun kalıpla ya da gravürle işlenmiş olmasını kontrol ediniz.
  · Gözlük sapında “Z87” işaretinin bulunmasını kontrol ediniz.

  Uygun uyum ve özen kritik öneme sahiptir

  Koruyucu gözlüklerden azami düzeyde yararlanabilmek için gözlüklerin yüzünüze tam olarak oturması, temiz tutulmaları ve kullanılmadıkları zaman zarar görmeyecekleri bir yerde saklanmaları gerekir.

  Çıkarmayınız

  Doğru koruyucu gözlüklerin tercihi önem taşımakla birlikte bunlar kullanılmadıkları zaman sizi koruyamazlar.

  Koruyucu gözlükleri mutlaka kullanınız!

  Kaynak:
  WorksafeBC Toolbox Meetings
  Eye and face protectionhttp://www2.worksafebc.com/i/manufacturing/Toolbox/PDFs/MTG11-005Eyeandfaceprotection.pdf