Güvenli Istifleme -191- 2015-10-09

Güvenli Istifleme -191-

 1. Fatih Özcan
  Korkutucu sayıdaki iş kazaları ve yaralanmalar, forklift operasyonları ile ilişkilidir. Bu kazaların çoğunluğu, düzgün şekilde istiflenmemiş maddelerin devrilmesi sonucunda gerçekleşmekte, kişiler yaralanmakta, ya da varlıklar zarar görmektedir. Kutular, çuvallar veya benzeri parçaların istiflenmesi, genelde çok komplike olmayan basit bir iş olarak görülür. Ancak kolay olduğu düşünülen işlerin çoğunluğunda olduğu gibi, bu işte de dikkat ve bilgi eksikliği iş güvenliği problemlerine neden olabilir.

  Bir istifin kararlılığı, muhtemelen dikkate alınması gereken bir numaralı husustur. Örneğin, istiflenmiş bir yük forkliftle veya transpaletle hareket ettirilecekse, kaçınılmaz olan itip-kakma hareketinin parçaların düşmesine neden olabileceğini görebilirsiniz. Peki hareket ettirilmeyecek olan istifler hakkında ne söylenebilir? Kararlılık halen daha önemlidir. Bir deprem veya kaza ile istife çarpılması da, istiften birşeylerin düşmesine neden olabilir.

  Bir yükün kararlı olabilmesi için, onun tabanının kararlı olması gerekir. Bunun anlamı, sizin istifi sağlam ve düz bir yerde oluşturmaya başlamanız gerektiğidir. Bir palet kullanılıyorsa, paletin sağlam olduğundan emin olmak için onu kontrol edin. Eğer değilse, onu kullanmayın! Her ne kadar bu çok açık gibi görünse de, ekipteki herkesin “iyi” ve “kötü” durumdaki paletler arasındaki farkları bildiklerinden emin olun.

  Diğerlerine göre daha büyük ve ağır olan malzemeleri, istifin dip kısmına yerleştirin. Ambalaj malzemesi sıkıştırılabilir cinsten ise, kaç tane ambalajlı malzemenin üst üste konulabileceğini öğrenmek için, kutunun üzerinde yazılı olan talimatlara dikkat edin. Eğer tavsiye edilenden fazla malzemeyi üst üste koyacak olursanız, malzemelerin ağırlığı dip kısımlardaki kutuların kırılarak kararlı olmayan bir istif oluşturmasına ve kutulardaki malzemenin zarar görmesine neden olabilir. Eğer ürün çuvalda ise, o zaman istife konulan çuvalların içindeki maddelerin eşit dağılmış olduklarından emin olun. Böylelikle istifte bir sonraki sıra için düz bir tabaka oluşturursunuz. İstifi oluşturduktan sonra istifteki malzemeleri birbirine kenetleyin. Süpervizörünüz bunu nasıl yapacağınızı size gösterecektir.

  Bazı istifler doğal olarak kararlı olabilirler. Buna bir örnek olarak, dikdörtgen şeklinde ve birbirine kenetli kutuların, istifin tabanı üst kısmından daha geniş olacak şekilde istiflenmesi verilebilir. Diğer türdeki istifler de doğal olarak kararlı olmayan istiflerdir. Buna bir örnek olarak birbirine kenetlenemeyen kare şeklindeki kutular verilebilir. Bu türdeki istiflerin kararlılığını artırmak için, istifler bağlanmalı ya da sarmalanmalıdır.

  İstiflediğiniz cisimlerin veya konteynerlerin toplam ağırlığına dikkat edin. Eğer yük bir forklift veya transpaletle hareket ettirilecekse, yükün toplam ağırlığı ilgili ekipmanın kapasitesini aşmamalıdır. Aynı zamanda döşemelerin ve rafların ağırlık taşıma kapasitelerini de bilin ve bu kapasiteleri aşmayın. Yükün ağırlığının tek bir alanda yoğunlaşmaması için, onu yayın.

  Bir forklift veya transpalet kazasının sebebi siz olmayın. Özenli bir dikkat sarfederek, kazasız ve yaralanmasız kayıtların gururunu taşıyın.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Stacking Up a Pile of Trouble.htm