Güvensiz Ekipmanları Raporlayın -233- 2015-10-09

Güvensiz Ekipmanları Raporlayın -233-

 1. Fatih Özcan
  İşvereniniz ekipmanların/makinelerin iyi durumda olmaları için elinden gelenin en iyisini yapsa da, bakım personeli de sonuçta bir insandır ve alanındaki bütün problemleri çözemeyebilir. Gösterilen bütün gayrete rağmen bazı arızalar gözden kaçabilir.

  Makine ve ekipmanlarla çalışan sizlerin ise, tehlikeli bir durumu fark etme şansınız vardır. Kazalara sebebiyet verebilecek durumları raporlamayı alışkanlık haline getirin. Böylece yaralanmalar ve/veya maddi kayıplar olmadan önce arızalar giderilebilir, uygunsuz durumlar ortadan kaldırılır. Düzeltilmesi gereken bir durumu tespit edip bunu raporlamayan kişi kendi ihmalinin kurbanı olabilir.

  Sabitlenmemiş, takılmamış veya yerinde olmayan makine muhafazalarına, hareketli parçalara, yağlanmamış makinelere; eksik cıvatalara; yerinden kaymış kayışlara, kayıp veya kırık şaft kutusuna; veya muhafazası olması gereken ancak daha önce dikkati çekmemiş hareketli parçalara dikkat edin.

  Elektrik açısından; sürekli kıvılcım yayan bir motora, bir aletin kırılmış elektrik düğmesine, hasar görmüş bir uzatma kablosuna, yerinde olmayan bir kapağa, yerinde olmayan bir kablo kanalına, başıboş duran iletkenlere, yanık elektrik düğmelerine, kırılmış fişler ve prizlere dikkat edin.

  Konveyörler açısından; keskin köşelere, geçitlerin olmayışına veya kötü onarılmış geçitlere, elektrik tahrikli konveyörlerdeki koruyucusuz kısımlara, ya da iki konveyörün buluştukları yerde malzeme transferindeki aksaklıklara veya taşıyıcı makara eksikliklerine dikkat edin.

  Forklift operatörlerinin, tıpkı kamyon şoförleri gibi, araçlarında gördükleri hatalı şeyleri doğal olarak raporlayacağı varsayılır. El arabası (hand truck) kullanan kişilerin de, yassılmış yada donmuş tekerleklere, kırılmış çapraz bağlantılara, gevşemiş taşıyıcı plakalara, kırılmış veya kesilmiş el tutamaçlarına dikkat etmeleri gerekir.

  Tüm çalışanlar bunları aklında tutmalıdır. Sizin veya iş arkadaşınızın yaralanmasına neden olabilecek herhangi bir durumu raporlamaktan çekinmeyin. İş güvenliği herkesin işi olduğundan, proaktif önleyici yaklaşım desteklenmelidir.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Report Unsafe Equipment.htm