Hareketli Iş Makinelerine Karşı Alarmda Olun -126- 2015-10-09

Hareketli Iş Makinelerine Karşı Alarmda Olun -126-

 1. Fatih Özcan
  İnşaat makineleri proje dolaylarında gümbür gümbür çalışırken adımlarınıza dikkat edin. Eğer hem inşaat işçileri hem de makine operatörleri gözlerini açık tutarlarsa kimse zarar görmez. Aşağıdaki maddeler vinçler, dozerler, ekskavatörler ve kamyonlarla çalışmada güvenli bir ortam sağlanmasında yardımcı olacaktır:

  Asla makine operatörlerinin sizi gördüğünden emin olmayın.

  Asla sadece bir korna ya da uyarı sinyaline bağlı hareket etmeyin; bazen bu sesler proje içerindeki diğer sesler arasında kaybolabilir.

  Ekipman / İş Makinesi kör noktalar kontrol edilmeden ve sinyal verilmeden geriye doğru hareket ettirilmemelidir. Bununla birlikte ekipman / makine geriye doğru hareket ederken güzergah üzeri açık olmalıdır. Birçok iş makinesi kazası geriye doğru yapılan hareketlerde gerçekleşmektedir.

  Değişken denge ağırlıkları sık sık tehlikeli sıkışma noktaları yaratırlar. Arasında sıkışabileceğiniz alanlara asla girmeyin.

  Asla hareket eden kabin içerisine girmeye çalışmayın. Böylesi bir durumda hareket eden makinenin altında kalmak çok kolay ve ölümcüldür.

  Yüklü kamyonların üzerine binmeyin, yük kayabilir ve sınırlı alanda yeterince baş mesafesi kalmayabilir.

  Bir taşıma aracı kullanıyorsanız kollarınızı, bacaklarınızı ve vücudunuzun tüm parçalarını aracın içerisinde tutun.

  Asla hareket eden makine/ekipman boyunca yürümeyin. Makinenin aniden sizin yolunuza doğru hareket edebileceğini, kayabileceğini veya yükünü devirebileceğini düşünerek güvende olduğunuzdan emin olun.

  Vinç ve palanganın taşıdığı yükler altında durmayın. Her zaman önceden belirlenmiş yürüme yollarını kullanın ve kestirme yolları kullanmaktan kaçının.

  Eğer iş makinesinin bomu herhangi bir güç hattına çarparsa bile makinenin gövdesinden ve yükleme kablolarından uzak durun.

  İş Makinesi çalışırken asla yağlama, temizleme, makine üzerinde çalışma yapmayın. Eğer makineye ait bir koruyucuyu çıkarmak zorunda kalırsanız iş bitiminde mümkün olan en kısa sürede bunu yerine takın.

  İnşaat makineleri güçlü, ağır ve baş etmesi oldukça güç olan ekipmanlardır. Her zaman makine operatörünün sizi görmediğini, etrafta bile olduğunuzdan haberi olmadığını varsayın. Güvende kalmanın size bağlı olduğunu unutmayın.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Be Alert of Moving Equipment.htm