Hatalardan Ders Almak -323- 2015-10-09

Hatalardan Ders Almak -323-

 1. Fatih Özcan
  Yaptığınız bazı şeylerden sonra kim bilir kaç kez söylediniz ve sonra kendi kendinize düşündünüz “Ben bunu nasıl yapabildim” diye.

  Bazen aklımız başımıza sonradan gelir. Örneğin;

  · "Bunu daha önce nasıl yapabildik." (…kaza meydana gelmeden önce)
  · "Asla düşünemezdim küçük bir civatanın düşmesinin, bu kadar çok kanamaya neden olabileceğini." (Sanırım, bir kask takmalıydım)
  · "Eğer ilk yardım yada CPR eğitimi almış olsaydım, muhtemelen ona yardım edebilirdim." (…ne şans, hala burada olabilirdi)
  · "Paslı çiviyi çakmadan önce kendime dikkat etmeliydim." (Şimdi, Tetanoz aşısı yaptırmak zorundayım)
  · "Vay be, Asla tahmin edemezdim yangının bu kadar hızlı bir şekilde kontrol altına alınamayacak hale gelebileceğini." (Eğer yangını kendim söndürmeye çalışmadan önce itfaiyeyi arasaydım, hala yarın işe gidecek bir yerim olabilirdi..)
  · "Biliyorum, her zaman söylerlerdi, sırt kaslarımızla değil bacak kaslarımızla taşımamız gerektiğini." (Fıtık nedir?)
  · "Emniyetim için sağlanan botlarımı giymeliydim." (Ayak parmağımdaki şu derin kesik, parmaklarımı tahrip ediyor ve kırılan parmağımı acıtıyor)
  · "Emniyet gözlüklerim alet kutusundaydı, kullanacaktım, gerçekten." (Merak ediyorum, tek gözle bu işi yapmama izin verecekler mi?)
  · "Sadece bir gün için yapı iskelesi kullanacaktık. Hiç aklıma gelmezdi çekicin düşerek birini yaralayacağı." (Bu düşmeleri engelleyecek plakaları yerleştirmek için gerekli zamanı yaratmalıydım)
  · "Her zaman ısrarla söylerlerdi; iş aletleri ile değirmen taşı arasındaki mesafe 3mm.den fazla olmamalıdır. 6mm. olsa ne olabilir ki?" (Gerçekten şanslıydım değirmen taşı binlerce parçayabölündüğünde kör olmadım)

  Bunların hepsi tanıdık mı?? Bir şeylerden ders almak gerçekten önemlidir ama birşeyleri önceden

  görmek kazaların, felaketlerin ve pişmanlıkların olmamasını sağlar.

  Hatalarından ders al ki başka pişmanlıklar yaşama!