Insaatlardaki Kişisel Koruyucu Donanımlar -138- 2015-10-09

Insaatlardaki Kişisel Koruyucu Donanımlar -138-

 1. Fatih Özcan
  Ben hiçbir Amerikan futbolcusunu oyunda kasksız ya da bir basebolcuyu maskesiz ya da bir itfaiyeciyi yangın elbisesi olmadan yangına müdahale ederken görmedim.

  Bir inşaat projesinde de bir çelik konstrüksiyon işçisini ya da kalifiye bir elemanı baretsiz bulmak mümkün olmayacaktır.

  Yaptığınız işle bağlantılı olarak baret kadar önemli daha başka da kişisel koruyucu donanımlar vardır. İnşaat işi sağlam kişilerle yapılan sağlam bir iştir. Sıklıkla hatalı güvenlik uygulamaları ile sağlamlık karıştırılır. Ne kadar iyi bilirsek, koruyucu bir donanım kullanmakta o kadar başarısız oluyoruz hâlbuki!

  Sağlamlıktan bahsetmişken, profesyonel Amerikan futbolcuları sadece ek önlemler almakla kalmaz, bütün koruyucu donanımlarının iyi durumda olmasına da dikkat ederler. İşleri sağlıklarına ve fiziksel durumlarına bağlıdır. Profesyonel Amerikan futbolcuları bu kadar sakatlanma riski ile karşı karşıyayken bir de buna koruyucu donanımları kullanmadığı için bir risk faktörü daha eklemeyeceklerdir. Siz neden ekleyesiniz ki?

  Her gün yaptığınız değişik işleri ve uygun koruyucunuzu kullanmadığınız için yok yere karşı karşıya kaldığınız tehlikeleri bir düşünün.

  Gözleriniz uçan nesneler, buhar, asitler, metal sıçramaları, radyant enerji, güneş ışığı ve parlama gibi tehlikelere maruz kalabilir. Sizi bu kadar çeşitli risklerden korumak için çok çeşitli gözlük ve yüz korumaları mevcuttur.

  Ellerinizde yanık, delinme, yaralanma, sıyrık yaraları ve ampütasyonları olabilir. Farklı türden eldivenlere, el petlerine, parmak korumalarına ve plastik eldivenlere ihtiyaç vardır.

  Gövdenizde de yanık, sıyrık, darbe, kazıma gibi yaralara maruz kalabilirsiniz. Tulum, yün giyim, deri veya kanvas önlük gibi ek koruma gerekebilir.

  Akciğerleriniz de toz, duman, kostik ve oksijen yetersizliği gibi tehlikelere maruz kalabilir. Maskeler, hava destekli solunum cihazları, oksijen maskeleri ihtiyacınız olan korumayı sağlar.

  İşimizi yaparken vücudumuzun risklerden etkilenecek bölgelerini bilmeli ve tehlikeleri dikkate almamız gereklidir. Daha sonra gerekli olan kişisel koruyucu donanımları almak ve kullanmak zorundayız. Kendinizi koruma yanlısı olun!

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/construction/Construction PPE.htm