Inşaatta Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımı -283- 2015-10-09

Inşaatta Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımı -283-

 1. Fatih Özcan
  Göz ve Yüz Koruması

  · İş gözlükleri veya yüz siperleri iş yapma esnasında göze yabancı madde kaçması olası her durumda kullanılır. Örneğin, kaynak, kesme, taşlama, çivi çakma (veya beton ve/veya zararlı kimyasallar ile çalışma veya uçuşan bir zerreciğe maruz kalındığında). Enerjilendirilmiş sistemler dahil olmak üzere, elektrik tehlikesine maruz kaldığınız durumda da göz ve yüz koruması kullanın.

  · Göz ve yüz koruyucuları – beklenen tehlikelere uygun olarak seçilir.

  Ayak Koruması

  · İnşaat çalışanları tabanları kaymaya ve delinmeye karşı dirençli iş ayakkabısı veya iş çizmesi giymelidirler.

  · Demir uçlu iş güvenliği ayakkabısı ağır ekipman ile çalışırken ayağınızın ucunu parça düşmesi ve çarpmalardan korumak içindir.

  El Koruması

  · İş eldivenleri rahat ve güvenli bir şekilde olmalıdır.

  · Çalışanlar yaptıkları işe uygun eldiven kullanmalıdırlar. (örn: ağır-iş lastik eldivenler beton işlerinde; kaynak eldivenleri kaynak işlerinde; izolasyonlu eldiven ve kolluk elektrik tehlikesi söz konusu olduğunda).

  Baş Koruma

  · Yüksekten parça düşmesinin, sabit cisimlere başınızı çarpmanın veya kazara kafanızın elektrik tehlikesi olan yere dokunmasının söz konusu olduğu her yerde baret kullanın.

  · Baretlerde oyuk, kırık veya yıpranma olup olmadığını düzenli olarak kontrol edin; ağır darbe veya elektrik şokundan sonra mutlaka değiştirin; iyi durumda muhafaza edin.

  İşitme Koruma

  · Ağır ekipmanlar veya elektrikli testere gibi yüksek gürültü söz konusu olan iş yerlerinde kulak tıkacı/kulaklık kullanın; kulak tıkaçlarını düzenli olarak temizleyin veya değiştirin.

  Yararlanılan Kaynak:
  OSHA QuickCards: Construction PPE
  http://www.osha.gov/Publications/construction_ppe.html