Iş Güvenliği Ve Amiriniz -250- 2015-10-09

Iş Güvenliği Ve Amiriniz -250-

 1. Fatih Özcan
  İş güvenliği sizin için önemli mi? Bazı kişiler hiç düşünmeden evet diyeceklerdir. Bazıları farklı düşünebilir, en azından bu soru kendilerine ilk defa yöneltildiğinde. Ancak, hayatta kalma ve acıdan uzak durma temel bir içgüdüdür. İş güvenliğinin sizin için önemli olmadığını söyleyebilirsiniz, ancak canınız yanana kadar bekleyin. O zaman, farklı düşüneceğinizden eminim.

  İş güvenliği kendi kendine gerçekleşmez. Eski bir özdeyiş vardır, eğer bir şeyin ters gitme olasılığı varsa, ters gidecektir. İşlerin doğru gitmesi için, emniyetli şekilde çalışmalıyız. Ama bunu sadece tek bir kişi yapamaz. Bir iş güvenliği sorununu görmezden gelemezsiniz. Eğer gelirseniz, felaketle sonuçlanabilir.

  Şirketiniz, ahlaki, yasal ve mali olarak sizin refahınızdan sorumludur. Amirler, bildirdiğiniz iş güvenliği endişelerinize açık olmalıdır. Daha önce, kulak ardı edilsin diye amirinize bir sorunu götürdüğünüz oldu mu? Bunlar oluyor. Bu, amirinizin ilgi göstermediği ve sizin de konuyu gündeme getirmemeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Zarar gören siz olabilirsiniz. İş güvenliği endişelerinizi amirinizin paylaşması için önereceğimiz yollar var.
  • Sorun kritik hale gelene kadar beklemeyin. Ayarın kaydığını, muhafazanın gevşediğini veya biriken sorunları gördüğünüzde, dile getirin. Bu, amirinizin soruna planlı şekilde müdahale etme fırsatını verecektir. Planlama amirinizin işlerinin bir parçasıdır. İşi tam olarak yapmasına yardımcı olun.
  • Aşırı duygusal veya suçlayıcı olmayın. Belki de biraz önce bir “ucuz atlatma”ya dahil oldunuz. Duygusallık anlaşılabilir. Ancak, bir amirin kasıtlı olarak bir kişiyi tehlikeye atması da çok nadirdir. Bir ihtimal, amiriniz sorundan haberdar olmayabilir.
  • Problem kritik olsa da olmasa da, kendi değerlendirmenizi önermeye hazır olun. Durumun ciddiyetini abartmayın ancak hafife de almayın. Eğer sorunun kritik olup olmadığını bilmiyorsanız da, bunu söyleyin.
  • Sorunu düzeltmek için nelerin yapılabileceğine dair çözümler sunun. Bu, amirinizin kafasında, neler yapılması gerektiğini şekillendirmesine ve durumu anlamasına yardımcı olur. Unutmayın, eğer bilmiyorsanız, bunu dile getirin.
  • Sonuç olarak, problemin ne zaman düzeltileceğine dair bir söz almaya çalışın. Amaç kimseyi günah keçisi yapmak değil. Ancak, sağlam bir söz verildiğinde, kişiler daha fazla ilgi gösterir. Verilen tamamlama tarihine kadar herhangi bir şey yapılmadığını görürseniz, takip edin veya endişenizi amirinize hatırlatın.
  Unutmayın ki, amirleriniz de insan. Daha fazla ilgi gereken diğer işler içinde gömülmüş olabilirler ve/veya unutabilirler. Amirlere de şunları söyleyebiliriz, siz de unutmayın ki, iş güvenliği sorunlarını dikkatinize getiren kişi sadece işini yapmaya ve sizin işinize de yardımcı olmaya çalışıyor. Bu endişeler, gözden geçirilmeden asla göz ardı edilmemelidir.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Safety and Your Supervisor.htm