Işitme Koruması -42- 2015-10-09

Işitme Koruması -42-

 1. Fatih Özcan
  Gürültü; iş performansını, güvenliğini ve sağlığınızı etkileyen istenmeyen seslerdir. Gürültünün pisikolojik etkileri rahatsızlık ve konsantrasyon bozukluğudur. Fiziksel etkileri ise işitme kaybı, ağrı, mide bulantısı ve maruziyet ciddi boyuttaysa iletişim bozukluğudur.

  Gürültü maruziyeti kaynağında kontrol edilemediğinde işitme koruması zaruridir. Kulak tıkaçları ve kulaklıklar iç kulak gürültü seviyesini azaltan fiziksel bariyerlerdir ve işitme kaybı oluşumunu önlerler. Bununla beraber insanlar sıklıkla bunları kullanmayı reddederler veya doğru şekilde kullanmazlar.

  Çalışanlar, kulaklık kullanmaya diğer kişisel koruyucu ekipmanlara oranla daha fazla direnç gösterirler. Bir sebebi, gerçekten ihtiyacı olduklarını düşünmeyişleridir. Fakat işitme kaybının azar azar oluştuğunu (yüksek maruziyette bile) farkettiğinizde, geri dönüşü olmayan bir hasar artık oluşmuştur. Kulak koruyucusunun kullanılmayışının diğer bir sebebi rahatsızlık veriyor gibi hissedilmesidir. Bazen çalışanlar yukarı kulaklıkları kaldırırlar, böylece kulaklığı uygun kullanmamış, uygun tıkama yapmamış olur veya amirlerini kandırmak için kulak tıkacının iç kısmını koparıp sadece dış kısmını bırakırlar. Eğer böyle bir şey yapmaya ihtiyaç duyarsanız, amirinize gidin ve kulağınıza uyan sizin için daha konforlu başka bir modeli kullanın.

  Deri yüzeyiyle kulak koruyucu yüzeyi arasında güzel bir sızdırmazlık sağlandığında başlangıçta az bir rahatsızlık beklenebilir. Elde ettiğiniz koruma miktarı iyi bir sızdırmazlığa bağlıdır ve küçük bir kaçak bile esasen koruma etkililiğini azaltabilir. Her gün sızdırmazlığı birkaç kez kontrol etmeyi unutmayınız. Koruyucular – özellikle kulak tıkaçları – konuşma veya sakız çiğneme sonucu olarak gevşek çalışma eğilimine sahiptir.

  Düzgün bir şekilde dizayn edilmiş, takılmış ve temizlenmiş kulak koruyucuları çalışanlara iş güvenliği gözlüğü kullanmaktan daha fazla rahatsızlık vermeyecektir. Kulak tıkaçları, kulak kanalına hasar vermeyi önelemek için neopren gibi yumuşak bir malzemeden yapılmıştır. Kulak tıkacını kullanmaktan dolayı oluşan deri tahrişleri, incinmiş kulak zarı veya diğer muhalif reaksiyonlar, eğer akla uygun bir şekilde temiz tutulursa çok nadiren oluşur.

  Mevcut bir sürü değişik stilde, çeşitte ve markada kulak koruyucuları vardır fakat doğru yerleştirildiğinde hepsi benzer seviyede koruma sağlarlar. Sizin için en iyi işitme koruyucusu size en uyanıdır böylece uygun bir şekilde kullanabilirsiniz.

  İşitme koruyucusunu kullanmanızı gerektiren bazı işaretler şunları kapsar:

  1. Eğer çok yüksek bir sesle konuşmanız gerekiyorsa veya sesinizi duyurmak için birinin kulağının içine direk konuşmanız gerekiyorsa şu anlaşılmalıdır ki, gürültü seviyesi işitme korumasını gerektirecek kadar yüksektir.

  2. Günün sonunda kulaklarınızda gümbürtülü veya çınlama sesleri varsa, muhtemelen aşırı gürültüye maruz kalıyorsunuzdur.

  3. Eğer işten ayrıldığınızda konuşma veya müzik sesleri sizi boğuyor fakat sabah işe geri döndüğünüzde aynı sesler size çok net ve temiz bir şekilde geliyorsa, geçici işitme kaybına yol açan gürültü seviyelerine maruz kalıyorsunuz demektir. Eğer dikkat etmezseniz, ilerde kalıcı işitme kaybına yol açabilir.