Iyi Iş Güvenliği Alışkanlıklarının 10 Şartı -168- 2015-10-09

Iyi Iş Güvenliği Alışkanlıklarının 10 Şartı -168-

 1. Fatih Özcan
  Yaptığımız hemen her şeyde, işi daha kolay ve daha hızlı hale getirmek için bir “yol” buluruz. Bu yolları bulduktan sonra da, onlar bizim günlük faaliyetlerimizdeki iş alışkanlıklarımız haline gelir. Benzer şekilde günlük iş güvenliği alışkanlıklarının geliştirilmesi de, sizi yıl boyunca yaralanmalara karşı korur. Burada birlikte yaşanması gereken 10 iş güvenliği alışkanlığı verilmektedir:
  1. Kendi Standartlarınızı Oluşturun: Etrafınızda kötü örnek olabilecek kişilerden etkilenmeyin. Eğer başkaları kullanmadığı için siz de koruyucu gözlüklerinizi kullanmıyorsanız, gözlerinizin kör olması durumunda o gözlerle yalnızca sizin yaşayacak olduğunuzu hatırlayın.
  2. Yalnızca Kalifiye Olduğunuz Ekipmanı Kullanın: Süpervizörünüz o işi daha önce hiç yapmadığınızın farkında olmayabilir. Sizin göreviniz; gerekli eğitimin verilebilmesi için süpervizörünüzü bu durumunuz hakkında bilgilendirmektir.
  3. Makinelerle Dikkatli Çalışın:Makineye bir şey koyduğunuzda; makine onu ezecek, sıkıştıracak veya kesecektir. Tüm makine koruyucularının yerinde olduğundan emin olun. Asla acele etmeyin, bu sizin güvenliği düşünmenizi ve güvenli hareket etmenizi engelleyecektir. Ellerinizi operasyon noktasına koymadan önce, makinenin enerjisini kesmiş olduğunuzdan emin olun.
  4. İş Güvenliği Koruması için Kişisel İnsiyatifinizi Kullanın:Siz problemler ortaya çıktığında onları görebileceğiniz en iyi pozisyondasınız. KKD veya ihtiyaç duyabileceğiniz ilave bir tavsiyeyi talep edin.
  5. Sorular Sorun: Eğer emin değilseniz, sorun. İçinde “Bence, Varsayıyorum, Sanırım” geçen cevapları kabul etmeyin. Emin olun.
  6. Yükü Kaldırırken Dikkatli Olun: Adale ve omurga incinmelerinin çoğu aşırı zorlanmadan kaynaklanmaktadır. Sınırlarınızı bilin. Onları aşmaya teşebbüs etmeyin. Yalnızca birkaç dakikanızı ayırıp yardım almanız, sizin haftalarca işten uzak kalmanızı ve ağrı çekmenizi önleyecektir.
  7. Temizlik-Düzene Dikkat Edin: Karışık iş alanları kazalara zemin hazırlar. Tek kurban da siz olmayabilirsiniz. Sebep olmayın.
  8. Uygun İş Giysilerinizi Giyin: Sağlam ve uygun ayakkabı giyin. Ayakkabınız ayağınızı tümüyle kapatmalıdır. Bol giysilerden ve sallanan mücevherlerden sakının. Uzun saçların arkadan bağlı ve makineye kaptırılma riskinin olmadığından emin olun.
  9. Kişisel Temizliğinize Dikkat Edin: Kirli elleriniz veya eldivenlerinizle gözlerinize, yüzünüze ve ağzınıza dokunmamaya dikkat edin. Ellerinizi iyi bir şekilde yıkayın ve gerektiğinde koruyucu kremler kullanın. Çoğu sanayi isilikleri, hijyene dikkat edilmemesinden kaynaklanmaktadır.
  10. İş Güvenliği Takımının Pozitif Bir Parçası Olun: İş güvenliği kurallarını gönüllü olarak kabul edin ve onlara uyun. Diğerlerini de o şekilde davranmaları için cesaretlendirin. Sizin tutumunuz kazaların ve yaralanmaların önlenmesine büyük rol oynamaktadır.
  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Ten Commandments of good safety habits.htm