Kapalı Alanlara Giriş - Ölü Bir Kahraman Olmayın -329- 2015-10-09

Kapalı Alanlara Giriş - Ölü Bir Kahraman Olmayın -329-

 1. Fatih Özcan
  Giriş izninin gerekli olduğu kapalı bir alana giren bakım ekibine yardımcı olmak için, açık bir giriş deliğinin tepesinde görevli olarak duruyorsunuz. Ekiple son konuşmanızdan bu yana birkaç dakika oldu ve mekanın içine yakından bakabilir ve onları görebilirsiniz. Son birkaç kontrolünüz boyunca herşey tamamdı.

  Ancak bu sefer, onları kontrol etmek için aşağı bağırdınız ve cevap alamadınız. Delikten içeri baktınız ve duvar boyunca şekerleme yapıyormuş gibi yaslandıklarını gördünüz.

  Yardım için haykırırsınız, ancak kurtarma ekiplerinin gelmesinin zaman alacağını bilirsiniz. Aşağıdakiler sizin arkadaşlarınız ve yardımınıza ihtiyaçları var. Tepeye gerçekten çok yakınlar, neden aşağıya inip onları yukarı çıkarmayasınız. Nabzınız çarpıyor ve heyecandan sık sık nefes alıyorsunuz (zorlukla). İşçileri uyandırmak için onlara bağırıyorsunuz. Birşey yapılmalı diye düşünüp içeri atlıyorsunuz.

  Kurtarma ekipleri zamanında gelip, sizin ve diğerlerinin cansız bedenlerini çıkarır. Kayıt, arkadaşlarınızı kurtarmaya çalıştığınızı ve bunu yaparken hayatınızı kaybettiğinizi gösterecektir. Bazıları sizin bir kahraman olduğunuzu söyleyecek. Evet, ama ölü bir kahraman.

  Bu senaryodan çıkarılacak ders, kapalı bir alanda nöbet tutmak üzere görevli olduğunuzda, göreviniz sadece gözlemlemek ve yukarıdan yardımcı olmaktır. İçeridekilere bağlanmış bir çekme halatınız var ise, içeri girmeden onları dışarı çekebilirsiniz. Ancak, ne kadarlık bir ağırlık kaldırabilirsiniz ki? En uygun kaldırma sehpasına sahipseniz, kurbanı dışarı çekebilirsiniz. Hiçbir zaman, kurtarmaya çalışmak için mekana girmeyin. Yeni bir görevli gelene kadar bekleyebilirsiniz ve uygun kurtarma ekipmanını giydikten sonra içeri girebilirsiniz (tabi ki eğitiminiz varsa). Ancak asla nöbetçi olarak görevinizi terk etmeyin ve tek başınıza kurtarmaya kalkışmayın.

  Kapalı alanlar katil olabilirler. Risklerin neler olduğunu bilin ve onları kontrol etmek için en uygun tedbirleri alın. İçeri girmeden önce ve içerideki çalışmalar devam ederken sık sık oksijen miktarını ölçün. Eğer gerekiyor ise, mekan içinde havalandırma sağlayın. Tüm kişisel koruyucularınızı üretici firmanın talimatlarına uygun olarak kullanın. Giriş izninizi, numune sonuçlarını ve test zamanını kaydetmek için kullanın ve önceden hazırlanmış bir kurtarma planınız olsun.

  Tüm kapalı alan giriş yerlerinden yürüyerek çıkmanızı istiyoruz. Sizi ceset torbalarında taşımak istemiyoruz. Emniyetli düşünün ve hayatta kalın.