Kapalı Vinç Ve Zincir Vinç Emniyeti -327- 2015-10-09

Kapalı Vinç Ve Zincir Vinç Emniyeti -327-

 1. Fatih Özcan
  El ile çalıştırılan vinçlerin birçok uygulamaları vardır. Metal sacların veya boruların kaynak yapılması veya bağlanması amacı ile yükseltilmesi, makinaların hareket ettirilmesi, parmaklık gerilmesi ve tamirat boyunca makina veya ekipmanların kaldırılması gibi tipik uygulamaları vardır. Bu aletlerin çalıştırılması oldukça kolaydır, ancak yanlış kullanım sonucu bozulabilir, özellikleri zarar görebilir ve ciddi yaralanmalar gerçekleşebilir. Kullanımları sırasında akılda tutulması gereken bazı şeyler şunlardır:

  · Vincin iyi durumda olduğundan emin olun. Fazla yüklenmiş görünen vinçleri kullanmayın. Dikkat edilmesi gerekenler bazı şeyler, eğrilmiş tutamaçlar, gerilmiş zincir bağlantıları, kırılmış dişli çarklar ve eğrilmiş çengellerdir. Her çeşit kırılma, eğilme, bükülme, çatlama ve deformasyon aşırı yüklemenin göstergesi olabilir. Bu aletleri kullanmayın.

  · Yüklemeyi planladığınız yükün ağırlığını kesin olarak bilmeniz gerekir. Vinci kapasitesinden daha fazla yüklemeyin. Asla iki vinç kullanarak yük kaldırmayın. Yük, her ikisi için de hesaplanan kapasiteden daha ağır olabilir. Yükün kayması durumunda tüm ağırlık bir vinç üzerine biner ve bozulmalar meydana gelebilir. Ayrıca akılda tutulmalıdır ki, kapasite hesapları yeni, kullanılmamış vinçler için yapılır. Yaşı, temizliği, yıpranmışlığı ve uygunsuz kullanımları vinçlerin taşıma kapasitesini etkileyen faktörlerdir.

  · Çalıştırma kolu üzerine asla “uzatma kolu” koymayın ve asla kolu çekmek için birden fazla insan kullanmayın. Tek kişi, normal çekiş ile yükü hareket ettiremiyorsa, vinç aşırı yüklenmiş demektir.

  · Herhangi bir olası aşırı yüke karşı, vincin yapısının yükü kaldırabilecek ve dengede tutabilecek güçte olduğundan emin olun.

  · Tutacak yeri ve kayışı kaybederseniz, vinçleri yalnızca sizi tehlikeye maruz bırakmayacak yerlerde kullanın. Bulunduğunuz yer her zaman yüksüz bir şekilde durabilmenize olanak vermelidir.

  · Yük zincirinin eğrilmesine veya objeler etrafında kaymasına yol açacak durumlarda, örneğin köşeler ve sivri kenarlarda vinç çalıştırılmamalıdır. Askı kayışları yerine yük zincirleri veya kabloları kullanmayınız.

  · Yükü eşit bir şekilde dağıtın. Yükün, sarsılmasına, zıplamasına ve sallanmasına izin vermeyin. Herhangibir şiddetli hareket veya yükün sarsılması vincin kapasitesinin aşılmasına neden olur.

  · Kaldırmadan önce yükü, vincin merkezine yerleştirdiğinizden emin olun, yükün sarsılmasından kaçının.

  · Asılı kalmış yükleri asla gözetimsiz bırakmayın, asla altında çalışmayın veya altından yürümeyin, bir başkasının yapmasına da izin vermeyin.

  Tüm bunlar akılda tutularak vinçler güvenli bir şekilde kullanılabilir.