Kar Küremek -254- 2015-10-09

Kar Küremek -254-

 1. Fatih Özcan
  İşe gitmek üzere sokak kapısını açtığımda içeriye bir miktar kar girdi ve ayaklarımın üzerine düştü. Bu size tanıdık geldi mi? Soğuk iklimlerde yaşayan bizler için kar küremek bir gerçek. Bununla nasıl başa çıktığımız ciddi bir yaralanma ve külfet arasında değişebilir.

  Kar püskürtücüsü olanlar için bu iş daha kolay, ancak bu da tehlikesiz değil. Düşünmeniz gereken ilk şey, kapı önünde karın altında nelerin kalmış olabileceği. Taşlar, oyuncaklar veya camları kırabilecek ya da göz çıkarabilecek diğer nesneler. Kar püskürtürken boşaltım şutunu her zaman etraftaki nesnelerden ve insanlardan uzakta tutun. Püskürtme esnasında etrafta çocuk bulunmasına izin vermeyin. Genelde, pervaneler arasına ip veya plastik torba kaçar ve pervaneyi durdurur. Çalışır vaziyette iken hiç bir ekipmanı temizlemeye çalışmayın. Acele etmeden, makinayı durdurun ve sonra üzerinde çalışın, temizleyin.

  Karda oyun oynamak ne kadar eğlenceli ve babaya kürekle yardım etmek ne kadar keyifliydi değil mi? Birçoğumuz için bu hala yaptığımız bir iş ancak sırtımızda da bir yük!

  Artık ergonomik kar kürekleri satılıyor. Bunlar gayet iyi sonuçlar sağlıyor. Temel prensip küreğin sapını dengelemek ve böylece küreği kullanmak için fazla öne eğilmek zorunda kalmıyorsunuz. Mevcut kürek sapına, aşağıda kalan elinizi desteklemek üzere bir tutamak takmak da aynı sonucu sağlar. Burada temel fikir, sırtınızı mümkün olduğunca dik tutmanız.

  Toprağı kürerken sırt yaralanmalarını önlemek için kullanılan fikirler kar için de geçerli, ancak kar daha hafif olduğu için bunları her zaman kullanmıyoruz. Her zaman ileri yöne doğru küreyin, ayaklarınızı mümkün olduğunca yakın tutun, bedeninizin üst tarafını döndürmeden kaldırıp, kürektekileri atın. Birçok kişi kürekteki malzemeyi yanlara atarken bedeninin üstünü döndürdüğü için belini incitir.

  Diğer bir önemli konu da esneme hareketleri. Birçoğumuz sabah işe gitmek üzere iken kar küreme işini yapıyoruz. Kasların ısınması için birkaç esneme hareketi sırtınızı incitmenizi önleyecektir. Diğer göz önüne alınacak konu da yorgunluktur. Sık sık mola verin ve dinlenin. Bu, zorlanmadan dolayı ortaya çıkan gerginliği azaltacak ve ciddi bir yaralanmayı önleyecektir. Ayrıca, bel destek kemeri de kullanabilirsiniz.

  Soğuk iklimlerde çalışmanın, net şekilde görülmeyen ek tehlikeleri vardır. Susuzluk ciddi bir tehlikedir. Soğuk kuru havayı içe çekmek her nefes aldığınızda vücudunuzdaki nemi alır götürür. Eğer susuz kalırsanız, soğuk ısırması ve hipotermiye daha açık olursunuz. Bol bol su için. Terlemeyi önleyin. Nemli kıyafetler vücudunuzun ısı kaybı oranını artıracaktır ve bu defa da soğuk algınlıklarına daha açık olmanıza sebep olacaktır. Terlemeye başlarsanız, mola verin.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Snow Removal.htm