Kaynak Işlemi Için Yüz Koruması -361- 2015-10-09

Kaynak Işlemi Için Yüz Koruması -361-

 1. Fatih Özcan
  Kaynak işlemi, çalışanın dikkat etmesi gereken pek çok tehlike içerir. Yüz için kişisel koruyucu donanım (KKD) seçimi yapılırken, öncelikle gerçekleştirilecek işin tehlikelerinin tanımlanması önem taşır. Yaygın tehlikeler arasında ışınım, sıcak parçacık, kıvılcım, uçuşan cüruflar, yoğun ışık ve kimyasal yanma gibi yaygın riskler söz konusu olur. Farklı tip kaynak işlemlerindeki riskler değişkenlik gösterebilir. Tehlikelerin tanımlanmasından sonra uygun KKD seçimi yapılabilir.

  Gaz maskesi ve filtre seçimi

  Kullanılacak olan gaz maskesinin ve filtrenin tipi, kaynaklanacak metalin ve gerçekleştirilecek kaynak işleminin tipine bağlıdır. İş için yeterli olandan daha da yüksek bir koruma sağlayan bir filtrenin tercih edilmesinde hiçbir sakınca bulunmadığını unutmayınız. İhtiyacınız olan filtrenin/gaz maskesinin tipi hakkında kesin bilgi için üreticiye ya da süpervizörünüze danışınız.
  aa.png
  Yüz koruması tipi seçimi

  Kullanmanız gereken yüz koruması tipi gerçekleştirilecek işe bağlıdır. Genel kural olarak, gerekli koruma düzeyinden emin olmamanız durumunda yetersiz koruma yerine gereğinden fazla koruma olmasını tercih ediniz. Tüm yüzünüzü ve gaz maskesini kaplayan bir şekilde tam bir uyum olmasını temin ediniz. Kaynak başlıkları ve elde tutulan maskeler genellikle ark kaynağı; plazma ark kesimi, oyna ya da kaynaklama ve havalı karbon ark kesiminde kullanılmaktadır.

  Işıktan korunma

  Bir kaynak başlığı ya da maske kullanılması gerekiyorsa cam filtresinin gözlerinizi zararlı ışığa karşı koruması gerekir. Uygun camı çok koyu olmamasına ve görmeyi zorlaştırmamasına dikkat ederek seçiniz. Yüksek akım (160 amper ve daha fazla) içeren işlerde 12 ya da daha yüksek ölçüde bir cam tonu seçiniz. Kullanılacak cam filtrenin tonu konusunda emin değilseniz süpervizörünüze danışınız.

  Kaynak:
  WorksafeBC Toolbox Meetings
  Facial protection for weldinghttp://www2.worksafebc.com/i/manufacturing/Toolbox/PDFs/MTG12-03_facial_protection_welding.pdf