Kazalardan Korunmak -322- 2015-10-09

Kazalardan Korunmak -322-

 1. Fatih Özcan
  Niçin çalışıyorsunuz? En bilinen cevap para kazanmak zorunda olduğunuzdur. İşvereniniz de aynı sebepten dolayı işin başındadır; para kazanmak. Eğer çalıştırdığınız insanlar kar sağlayamıyorlar ise, işlerini ellerinde tutamazlar. Birçok şirketin gelirlerine rağmen büyük karlar elde edemediklerini duymak şaşırtıcı gelebilir. İşyerinde vakit kaybına sebep olan kazalar ya da hastalıklar, kar marjını ve rekabet sınırlarını azaltır. Bununla birlikte, rekabet artık yalnızca yerel değil dünya çapında bir olgudur.

  Birçok şirket %0.5 gibi küçük bir kar marjı ile işletilmektedir. Bu, kazanılan her bir liradan sadece yarım kuruş kar ediliyor demektir. Kar marjı genellikle %1 ile %5 arasındadır, ancak bu halen daha çok kazanç anlamına gelmez. Kaza meydana geldiği herhangi bir zaman, yaralanma maliyeti kardan karşılanmak zorundadır. Peki, kazalar şirketin doğrudan ya da dolaylı harcamalarının ne kadarını kapsar? Endüstriyel kazaların telafisi için yapılması gereken ilave satışların miktarına bir göz atalım.

  aa.png
  Bu tablo bize ne anlatıyor? Eğer şirket %5 lik bir kar marjı ile işletiliyor ise, 1,000 liralık bir yaralanmanın tazmin edilmesi için 20,000 liralık yeni satışa gerek olacaktır. Eğer kar marjı %1 civarında ise, karı bu seviyede tutmak için 100,000 liralık ilave satış gerekir. Birçok ilave küçük malzemeler, tüm bu kayıpları tazmin etmek için üretilmek zorundadır. Endüstriyel sırt yaralanmalarının masrafı ortalama 5000 lira civarındadır ve bu yüzden diğer işçiler daha fazla çalışmak zorundadırlar.

  Ne üretiyor olursanız olun, bir yaralanmanın tazmin edilmesi için çalışmak zorunda kalacağınız ilave zamanları düşünün. Neden bunu düşünmek zorundayız. Basit. Emniyetli çalışma davranışları direkt olarak sizin kendi çalışma emniyetinizin olabildiğince iyi olmasına katkıda bulunur. Şirketinizi ne kadar kara geçirmek istiyorsanız, daha iyi ekipman almak için ve iş ortamını geliştirmek için o kadar fazla sermayeye ihtiyaç vardır.

  Tabii ki, para sizin ve işçileriniz için önemlidir. İşi emniyetli yapmak için harcanan zaman, kazayı telafi etmek için harcanan zamandan daha az olabilir. Bu yüzden tehlikeli kısa yollardan kaçınmalı, kişisel koruyucuları giymeli, işi tarif edildiği gibi yapmalı ve şirketin emniyet için harcadığı güce katkıda bulunmalısınız.

  Emniyetin acısız ve karlı olduğunu düşünün bir kere!!!