Kazalardan Önce Ve Sonra -110- 2015-10-09

Kazalardan Önce Ve Sonra -110-

 1. Fatih Özcan
  KAZA OLANA KADAR BEKLEMEYİN

  Tehlikeli koşullar genellikle, biri zarar gördükten veya yaralandıktan sonra dikkatimizi çeker. Eğer tehlikeli bir hareket ya da tehlikeli bir durum görürseniz, bunu görmezlikten gelmeyin ve sizin veya bir arkadaşınızın yaralanması üzerine kumar oynamayın. Eğer birinin güvensiz bir şekilde çalıştığını fark ederseniz, o kişiyi bildirin. Ciddi bir yaralanmayı önlüyor olabilirsiniz. Birisinin de sizin için aynı görüşte olmasını beklersiniz değil mi? Ve ya, eğer güvensiz bir koşul görürseniz, düzeltin. Eğer yapamıyorsanız, yöneticinize rapor edin. Bir kaza olduktan sonra, genellikle birçok tartışma ve telaş olur. Yazıldıktan sonra, istatistik olur ve kısa süre sonra unutulur.

  KAZA SORUŞTURMASI

  Neyse ki, her kazadan bazı iyi şeyler çıkabilir. Soruşturmalar, gelecekte meydana gelecek benzer bir aksiliği önlemek için bize bilgi verebilir. Oysa bazı insanlar, yanılgıya düşerek, kaza soruşturmasının suçu birilerinin üzerine yıkmak için kullanıldığına inanır. Ve bu yüzden işbirliği yapmayı reddeder.

  EĞER BİR KAZA GÖRÜRSENİZ

  Meydana gelirken olan her şeyi ve kazadan önceki koşulları zihninize not edin. Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  1. Kaza olurken, ben ve gördüğüm diğer kişiler neredeydi?
  2. Ne yapıyordum?
  3. Hangi ekipmanla ilgiliydi?
  4. Yaralanan kişi neredeydi ve ne iş yapılıyordu?
  5. Olayların sırası nasıldı?

  Hafızanızdaki bu şeyleri yazın. Unutmayın, diğerleri farklı bir pozisyondaydı ve sizin gördüğünüz şeyleri

  SORUŞTURMADA İŞBİRLİĞİ

  Müfettiş kaza hakkında sorular sorduğunda, gerçekleri gördüğünüz gibi anlatın. Birini korumak için bildiklerinizi atlar ya da değiştirirseniz, nedenleri kesin olarak nasıl saptayabiliriz ve aynı şeyin tekrar olmasını nasıl inlemeye yardımcı olabiliriz? Gelecek sefer kurban siz olabilirsiniz.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Accidents before and after.htm