Kazaların Öncesi Ve Sonrası -268- 2015-10-09

Kazaların Öncesi Ve Sonrası -268-

 1. Fatih Özcan
  KAZA GERÇEKLEŞENE KADAR BEKLEMEYİN

  Çoğu durumda, tehlikeli durumlar, bir kişi zarar gördükten veya ciddi şekilde yaralandıktan sonra dikkatimizi çeker. Eğer, emniyetsiz bir davranış veya bir koşulun farkına varırsanız, sakın göz ardı etmeyin ve kendinizi veya arkadaşınızı tehlikeye atmayın. Eğer bir kişinin emniyetsiz çalıştığını görürseniz, kişiyi bilgilendirin. Ciddi bir yaralanmayı önlüyor olabilirsiniz. Diğerlerinin de sizin için böyle endişelenmesini beklemez misiniz? Ya da, eğer emniyetsiz bir koşulun farkına varırsanız, düzeltin. Ancak düzeltemeyeceğiniz bir durumda, Amirinize bilgi verin. Kaza gerçekleştikten sonra, genelde birçok kafadan ses çıkar ve herkes heyecanlıdır. Sonra bu durum kayıtlara geçer, istatistiklere girer ve kısa bir zaman sonra da unutulur.

  KAZA ARAŞTIRMASI

  Neyse ki, her kazadan sonra ortaya iyi birşeyler çıkabilir. Kaza araştırmaları, benzer bir durumun gelecekte ortaya çıkmasını önleyecek bilgiler ortaya çıkarabilir. Bazı kişiler, ne yazık ki, kaza araştırmalarının suçu birisinin üzerine yıkmak için yapıldığını düşünür. Ve bu yüzden de işbirliği yapmayı reddeder.

  EĞER BİR KAZAYI GÖRÜRSENİZ

  Gerçekleşen her şeyi ve kaza öncesi durumu kafanızda not edin. Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  1. Kaza olduğunda ben ve görüş alanımdakiler nerede duruyorlardı?
  2. Ben ne yapıyordum?
  3. Hangi ekipmanlar vardı?
  4. Yaralı kişi neredeydi ve ne iş yapıyordu?
  5. Olayların sırası neydi?

  Tüm bunları hafızanıza yazın. Unutmayın, diğerleri farklı konumdaydılar ve sizin gördüklerinizi görmemiş olabilirler.

  KAZA ARAŞTIRMASINA YARDIMCI OLMAK

  Kazayı araştıranlar kaza hakkında sorular sorduğunda, gerçekleri gördüğünüz şekilde aktarın. Birilerini korumak amacıyla eksik bilgi verirseniz ya da bilgiyi değiştirirseniz, sebepleri doğru olarak nasıl belirleyebiliriz ve aynı şeyin gerçekleşmesini nasıl engelleyebiliriz? Bir sonraki durumda kazayı geçiren siz olabilirsiniz.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Construction/Generic/Accidents before and after.htm