Kazı Ciddi Iştir -338- 2015-10-09

Kazı Ciddi Iştir -338-

 1. Fatih Özcan
  Gazetelerde yer almış kaza haberlerine bir göz atalım:

  · Bir işçi çalışırken, 240 cm derinliğindeki çukur çökünce beline kadar gömüldü. Kurtarılması için 50 itfaiyeci ve sağlıkçı görev aldı. Şanslıydı ve kurtarıldı.

  · Çukurun duvarları iki işçinin üzerine çöktü. Her ikisi de öldü. Ekim ayındaki gazetede; 120-180 cm derinliğindeki çukur iki işçinin üzerine çöktü. Biri öldü, diğerinin kalçası kırıldı. Bu insanlar ne yazık ki şanslı değildi.

  Çukur veya kazı yerlerinin insan hayatını tehdit etmesi için büyük veya derin olması gerekmez. Toprak ağırdır ve yanlışlıklar küçük bir dikkatsizlik sonucu meydana gelebilir. İşe başlamadan önce, her an tuzağa düşebilirsiniz. Bütün kazı yerlerinin, işinizi emniyetli ve verimli bir şekilde tamamlayabilmeniz için doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Unutmayın ki, her çukur birbirinden farklıdır. Toprak tipi, nem içeriği, derinliği, biçimi, yığınların yeri, tüm kazı yerlerini kendine has kılan özelliklerdir.

  Çalışırken şu noktaları aklınızda tutun:

  · Yetkili kişinin tavsiyelerini dikkatlice takip edin. Onların görevi, kazı yerlerini tamamen korumak ve işinizi emniyetli bir şekilde yapmanızı sağlamaktır.

  · 150 cm.den derin çukur ve kazı yerlerinin, tamamen sağlam kayalardan yapılmadığı takdirde çökmelerden korunmaları gerekir. Kazılan, kesilen yerin arka tarafına eğim verilerek koruma sağlanabilir. Çukurlar destek yerleştirilerek veya çukur kutuları kullanılarak desteklenebilir. Eğer destek veya kutu kullanırsanız, kutunun üst tarafının çukurdan en az 46 cm yukarıda olması gerekir. Eğer çukur 180 cm.den derinse, çukurun etrafına düşme engelleyici ekipmanlar yerleştirilmelidir.

  · Yığınlar, çukur kenarından en az 60 cm geride bulunmalıdır. Yığının çukura yakın olması halinde, çukur duvarlarına aşırı basınç uygulanır ve çukurun çökme olasılığı artar.

  · Çukur içine merdiven yerleştirin. Çukurun içinde hangi yönde hareket ederseniz edin, merdiven en azından 750 cm içeri girmelidir.

  Çukura girecek olan sizsiniz. Dolayısıyla emniyetli çalışmak için gerekli yöntemleri kontrol edin. Destekleme ekipmanlarının durumunu ve çukurun dışındaki merdivenleri, yığının bulunduğu yeri ve çukura yakın ekipmanları kontrol edin.

  İşi şansa bırakmayın. Dikkat edilmesi gereken birşey görürseniz, işe başlamadan önce amiriniz ile konuşun.

  Kazı işleri ciddidir, kazı yerlerinin emniyetli ortamlar olmasını sağlayın.