Kişisel Alet Ve Ekipmanlar -346- 2015-10-09

Kişisel Alet Ve Ekipmanlar -346-

 1. Fatih Özcan
  Kişisel alet ve ekipmanlar tehlike oluşturabilirler. Bu nedenle, kişisel alet ve ekipman tehlikeleri konusunda bunları kullanan tüm çalışanlar bilinçlendirilmelidir.

  Bir işçi iş yerindeki testereyi kullanamadığı için evinden kereste kesmek amacı ile kendi testeresini getirmiş. İşçinin testeresi emniyet standartlarına uygun değilmiş, muhafazası yokmuş. Kesme işlemi sırasında testere bıçağının arkasındaki kereste parçasını düzeltmek için uzanmış.

  Ve maalesef, kolu tüm hızıyla dönen testere bıçağı ile temas etmiş. Bu temasın sonucu olarak, ciddi şekilde yaralanmış. Sonuç olarak, yaralı işçi tedavi edilmiş; ancak, bu ihmalini sakatlıkla ödemiş. Bu ve bunun gibi trajik olayları birçoğumuz duymuşuzdur. Böyle olaylarda anılmak istemiyorsak, çok dikkatli olmalıyız.

  İş yerinde kullanılan kişisel aletlerle ilgili unutmamanız gereken birkaç nokta aşağıda belirtilmiştir:

  1. İşinizde çeşitli görevlerde kullanmak üzere kişisel alet ve ekipmanlarınızı getirseniz bile, sonuç olarak, bunların emniyetli koşullarda olması işvereninizin sorumluluğundadır.
  2. Çalıştığınız şirket, emniyetli koşullarda ve emniyet standartlarında olup olmadığını görmek amacı ile çalışanlarının tüm kişisel alet ve ekipmanlarını kontrol etme hakkına sahiptir.
  3. Eğer sizin kişisel alet ve ekipmanlarınız standartlara uygun değil ise, işvereniniz alet ve ekipmanlarınızı standartlara uygun hale getirmenizi veya derhal uzaklaştırmanızı isteyebilir.
  4. Şirketiniz ayrıca, alet ve ekipmanlarınızın üretici spesifikasyonlarına göre bakımını yapmanızı isteyebilir.
  Kişisel alet ve ekipmanlarınız size ait olabilirler, ancak, iş yerinde kullandığınız sürece sorumluluğu şirketinize aittir. Herkesin işini kolaylaştıran alet ve ekipmanların bakımı iyi yapılmış olmalıdır. Unutmayın, emniyetiniz buna bağlıdır!