Kişisel Korunma-kıyafetleriniz Duruma Uygunmu -134- 2015-10-09

Kişisel Korunma-kıyafetleriniz Duruma Uygunmu -134-

 1. Fatih Özcan
  Çalışma ortamında uygun kıyafet ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı kritik bir konudur. Bir çok sağlık ve iş güvenliği tehlikesinden korunmanın ilk ve çoğu zaman tek yolu uygun giyim kuşama sahip olmaktır. Uygun giyim kuşam önemlidir.. Kulağa çok basit gelebilir; duruma uygun giyinmelisiniz. Havalı, süslü ya da stilize giyinmek çalışırken tehlike yaratabilir ya da sizi oluşabilecek tehlikelere karşı korunmasız bırakabilir. Korumalı, uygun giyim kuşam anahtardır. Gevşek bol dökümlü bir kıyafetle bir makineyi kapatmaya gidip kendini kaptıran çalışan hikayeleri nadir rastlanan olaylar değildir. Makineler kuvvetlidir ve affetmezler. Bol dökümlü, etrafından bir şeyler sarkan kıyafetler ağır ve tehlikeli endüstriyel alanlar için uygunsuzdur.

  Ayaklarınızı koruyun. Çoğu endüstri alanı için standart; sağlam deri ayakkabıdır. Burun kısmında parmak koruması için güçlendirilmiş olanlar tercih edilir. Spor ayakkabıları iş sahalarındaki tehlikelere karşı koruma sağlamazlar. Ya da çok az sağlarlar.

  El Koruması. Eldivenler kolay bulunur, ucuzdur ve ellerimizi birçok tehlikeden korurlar. Elleri soğuktan, sıcaktan, kimyasalların sıçraması sonucu doğabilecek maruziyetlerden, kesilmelerden korurlar. Eldivenler çok farklı çeşitlerde, stillerde ve malzemelerden üretilmiştir. Her biri elimizi farklı risklerden korumak amacıyla yapılmışlardır. Yapılan işe göre ve karşılaşılabilecek risklere en uygun eldiveni seçmek önemidir. Bir işçi malzeme temizliği yaparken ya da eline bulaşan gres yağını temizlerken ne sıklıkta benzin, gazyağı ya da solvent kullanır? Böyle gereksiz riskleri almayın. Uygun el korumasını seçin ve kullanın.

  Takılar da işyerlerinde tehlike yaratan ve sıkça gözden kaçırılan bir konudur. Kolye, künye, yüzük gibi aksesuarlar takılma sonucu kazalara yol açarlar. En iyisi, bu tip aksesuarları işyeri dışında kullanmaktır.

  Baş ve göz koruması. Baret, başın üzerinde bir tehlike oluşturabilecek herhangi bir durum, koruyucu gözlükler, göze bir şey girme potansiyeli olan her anda iş sahası içinde kullanılmalıdırlar. Baret sadece yağmurdan ıslanmamızı engellemekle kalmaz hayatımızı da korur. Koruyucu gözlüklerin faydaları müthiştir: Görmemizi devam ettirmemiz için gözlerimizi korurlar.

  İşyerinde işe uygun özel kıyafetler kullanmak yaralanmanızı engeller. Bu, iş sahası tehlikelerine karşı korunmanın ilk savunma hattıdır. Sizi en iyi şekilde koruyacak olan kişisel koruyucu ekipmanlarınızı ve iş kıyafetlerinizi dikkatli seçin. Uygunsuz giyim kuşam kazalara davetiye çıkarır.

  İş kıyafetlerini seçerken sağlık ve iş güvenliğini aklınızda tutun.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/PPE Are You Dressed for the Occasion.htm