Kişisel Koruyucu Donanımlar -194- 2015-10-09

Kişisel Koruyucu Donanımlar -194-

 1. Fatih Özcan
  Baretler, koruyucu gözlükler, yüz siperleri, işitme koruyucuları, eldivenler ve çelik burunlu ayakkabılar! Tüm bunların ortak özelliği nedir? Tamamı sizi çeşitli yaralanmalardan koruyacak şekilde tasarlanmış koruyucu ekipmanlardır. Ancak, İşgücü İstatistikleri Bürosu tarafından hazırlanan bir yıllık veriler şu şekildedir:

  - Baş yaralanmalarında %84 ün baret giymediği,
  - Yüz yaralanmalarında %99 ün yüz siperi takmadığı,
  - Göz yaralanmalarında %60 ın gözlük takmadığı,
  - Ayak yaralanmalarında %77 in çelik burunlu ayakkabı giymediği ortaya çıkmıştır.

  Kişisel koruyucu donanımlar sizi korumak üzere tasarlanmıştır fakat kullanmanız kaydı ile bu geçerlidir. Göz koruması için otomatik hiçbir şey yoktur. Koruyucu gözlükler sadece gerektiği gibi kullandığınız zaman bir anlam ifade ederler.

  Baret güzel bir mühendislik ürünüdür ve giyerseniz başınızı ciddi yaralanmalardan koruyacaktır.

  Kulak koruyucuları işitme kaybını engellemek için tasarlanmıştır ama kullanmazsanız ya da yanlış kullanırsanız işlevlerini gerektiği şekilde yerine getiremezler. Tıpkı özel işlerde ya da kimyasallarla çalışırken giymeniz gereken eldivenler gibi, sadece kullanılırsa işe yarayacaktır.

  Bazen taşlama gibi çok kısa sürecek bir iş için koruyucu donanımları giymek zahmetli bir iş gibi gelebilir. Fakat biliyor musunuz ki 10 inch çapında bir taşlamanın 1,850 rpm hızla fırlatacağı bir parça yüzünüze 55km/h hızla çarpacaktır. Eğer yüzünüz taşlamadan 3 adım uzakta olsa bile parçacık gözünüze 0,04 saniyede saplanabilir.

  Maruziyetin ne zaman olacağı belli olmaz, ilk dakikada, ikinci saatte yada iş süresince herhangi bir zamanda, hatta birden çok kereler bile olabilir. Eminim siz de bana katılırsınız ki, bir göz yaralanması sonunda yıllarca ağrı çekmek yerine zahmet verecek birkaç dakikada gözlüklerimizi giymek mukayese edilemez.

  Vücudunuza bir iyilik yapın, koruyucu donanımlarınızı sağlayın ve onları düzgün şekilde kullanın.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Contributed/General Industry/PPE protecton.htm