Kkd-göz Yaralanmalarını Önleme -41- 2015-10-09

Kkd-göz Yaralanmalarını Önleme -41-

 1. Fatih Özcan
  İşyerlerinde hergün 1000 civarı göz yaralanması meydana geliyor. Bu yaralanmalar sonucu oluşan tedavi ve üretim kaybından dolayı yıllık $3,000,000.00 ‘ın üzerinde bir Masraf oluşuyor!!

  Bu yaralanmalar neden meydana geliyor?

  • Beş yaralanmadan üçünün sebebi kaza anında çalışanın göz korumasını giymeyişi kaynaklıydı.
  • Yaralanan işçilerin %40 civarı bir çeşit göz koruması kullanıyordu fakat bu yanlış tipti ve uygun bir şekilde yüzü koruyamadı. Bu kategorideki asıl sebep ise yüz siperliğinin kullanılmayışı idi.
  • Kaza araştırmaları, göz yaralanmalarının %70’inin uçan veya düşen nesneler veya kıvılcımlar olduğunu gösteriyor. Göz yaralanmasına sebebiyet veren nesnelerin %60’ına yakını bir toplu iğne başından daha küüçük.
  • Göz yaralanmalarının %20’ye yakını kimyasallarla temastan kaynaklanır. Bu sıçrama veya kimyasalın göze direk püskürtülmesinden meydana gelir.
  • Göz yaralanmalarının %40’ı tamir-bakım,marangoz ve tesisatçı gibi sanatkar işçiler arasında meydana geldi. %30’u montajcılar, taşlama motoru işçileri gibi işçiler arasında meydana geldi.
  • Yaralanan işçilerin %50’si imalatta çalışıyordu. %20’si inşaatta çalışıyordu.
  Bu yaralanmaları önlemek için ne yapabiliriz?

  İlk olarak, iş için doğru göz koruyucusunu seçtiğinizden emin olun. İşçilerin başına gelen göz yaralanmalarının %94’ü nesneler veya kimyasallar civarında ya da altında korumasız gezmeden sonuçlandı.

  İkinci olarak, seçtiğiniz göz korumasının tam olarak uyduğuna ve temiz olduğuna emin olun. İşçilerin göz koruyucusunu takmayışının veya çıkarmasının ana sebeplerinden biri lens’in kirli oluşundan dolayı ne yaptıklarını göremeyişidir.

  %20’ye yakın göz yaralanması yüz siperliği veya taşlama esnasında kaynak bareti kullanırken meydana geldi. Göz koruması olan iş güvenliği gözlüğü kullananlardan sadece %6’sı göz yaralanmasına maruz kaldı.

  EN İYİ KORUMAYI SEÇ, TAM UYDUĞUNDAN EMIN OL, TEMIZ TUT VE KULLAN!