Korkuluklar -117- 2015-10-09

Korkuluklar -117-

 1. Fatih Özcan
  Düzgün şekilde inşa edilen ve kontrolü (bakımı) yapılan korkuluklar bizi düşmelere karşı korurlar. Çoğu korkuluklar sağlam malzemelerden imal edilmiş olup ilk yapıldıklarında güvenlidirler. Ancak zaman geçtikçe korkuluklar genellikle zayıflar, darbe alırlar, kırılır veya sökülüp yerine takılmazlar.

  EKSİK VEYA ZAYIFLAMIŞ KORKULUKLAR

  Bazen malzeme veya ekipman geçirmek için korkulukların bazı kısımlarının sökülmesi gerekir. Bu sökülen kısımlar genellikle yerlerine konmazlar veya acele ile tekrar takılırlar. Zayıf korkuluklar bazen hiç korkuluk olmamasından daha tehlikelidir, çünkü yanlış güvenlik hissi verirler.

  AŞAĞIDAKİ KURALLARI İZLE

  Birkaç basit kuralı izleyerek korkuluklardan kaynaklanan kazaları önleyebiliriz.

  1- İşe gittiğinde korkulukları kontrol etmeyi alışkanlık haline getir. Eğer zayıflamış veya eksik bir korkuluk görürsen ve imkanın varsa (yapabiliyorsan) bunu düzelt. Düzeltemiyorsan rapor et, böylece tehlike ortadan kaldırılabilir
  2- Eğer bir malzeme veya ekipman ile korkuluğa çarptıysan ve hasar gördüğünden (zayıfladığından) şüpheleniyorsan kontrol et. Kırık bir korkuluk, direk veya süpürgelik bulursan/görürsen tamir etmeye çalış. Aksi takdirde tamir edilebilmesi için rapor et.
  3- Bir korkuluğu değiştirirken veya tamir ederken: tehlikelere karşı konulan bariyeri kaldırdığını ve tehlikeye maruz kaldığını unutma. Bu yüzden emniyet kemeri kullanmalı ve dayanıklı bir noktaya bağlamalısın.

  KORUMANI AYAKTA TUT

  Farklı inşaat türleri farklı tip korkuluklar gerektirir. Biz bugün burada tüm türlere uygulanacak genel noktaları konuştuk. Eğer önerilerinizi iletirseniz sizin de katılımınızla korkuluklarımızı sağlam (ayakta) tutmaya ve kazaları azaltmaya devam edebiliriz.

  Zayıflamış korkuluk demekle, koruma görevini tam olarak yapamayan (hasar görmüş veya montajı uygun yapılmamış) korkuluklardan bahsediyoruz.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/construction/Gurardrails.htm