Lazer Güvenliği -164- 2015-10-09

Lazer Güvenliği -164-

 1. Fatih Özcan
  İnşaat sektöründe en çok kullanılan lazer tipi HelyumNeon (He-Ne) tip lazerlerdir. Bu tip lazerlerin tarama ışını, tünel, boru döşeme, köprü ve deniz inşaatlarında referans hattı oluşturmak için kullanılmaktadır.

  GÜVENLİK KONTROLLERİ

  1. Lazerler kullanım sırasında yalnız bırakılmamalıdır. Lazer iletiminin zorunlu olmadığı durumlarda, ışın deklanşörü veya kapaklar kapalı olmalıdır.
  2. Lazer ünitesinde çalışan personelin potansiyel göz rahatsızlıklarından ve gereksiz maruziyetlerin sınırlandırılmasından haberdar edilmelidir.
  3. Lazer ekipmanlarının göze çarpan bir yerine, lazer ışınına direkt bakmanın zararlarını ve potansiyel tehlikesini gösteren bir uyarı levhası asılmalıdır.
  4. Yansıyan ışınlardan kaçınmak için küp köşelerinin yakın aralıklı olmasından kaçınılmalıdır.
  5. Dürbün ya da teleskoplar ışın seviyesi güvenli alt sınırların altında olmadıkça, direkt ışını görmek için kullanılmamalıdır.
  6. Hizalama ve kurma prosedürleri sırasında, lazerin sadece amaçlana bölgede kalması için özel dikkat gereklidir.
  7. Lazerin kararlı bağlar oluşturması kolaylıkla kontrol edilebilmesi için önemlidir.
  Potansiyel tehlikelere rağmen gerekli önlemler alındığı takdirde lazer ışını güvenle kullanılabilir: Eğitimli personel dışında hiç kimsenin direkt lazer ışınına maruz kalmaması için çalışma alanına girmemesi gereklidir. Çalışma alanı çalışanların dilatasyonunu önlemek için iyi ışıklandırılmış olmalıdır. Lazer alanındaki tüm yüzeyler yansıtmaz olmalıdır. Çalışma alanları, ozon veya diğer kirleticiler ve serbest radyasyon için düzenli olarak izlenmelidir.

  Bu kurallar sadece He-Ne tip küçük lazerler için geçerlidir ve tüm tipleri kapsamaz. Tipi ne olursa olsun bir lazer kullanımında bu özel birim için üretici tarafından konulmuş önlem ve yönergeleri takip ve kontrol ediniz.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Contributed/construction/Laser Safety.htm