Makaslı Ve Kumanda Kontröllü Personel Yükselticiler -307- 2015-10-09

Makaslı Ve Kumanda Kontröllü Personel Yükselticiler -307-

 1. Fatih Özcan
  Makaslı ve kumanda kontrollü olan personel yükselticiler doğru kullanılmadıkları takdirde ciddi yaralanmalara yol açabilirler. Gerek sahipleri gerekse kullanıcıları bu tür platformların güvenli kullanımını sağlamaktan sorumludur. Aşağıda listelenmiş olan güvenli çalışma uygulamalarını takip ederek, bu tip platformları kullanırken oluşan kendinize veya başkalarına zarar verme riskini azaltabilirsiniz.

  Güvenli Çalışma Uygulamaları

  · Kullanmadan önce üreticinin güvenli çalışma prosedürlerini inceleyiniz.

  · Platformu güvenli bir şekilde çalıştırdığınızdan emin olmak için kullanmadan önce ve gerekirse kullanma anında platformu kontrol ediniz. Kayıt defterini inceleyip, gerekirse güncelleyiniz.

  · Tüm mevcut güvenlik ekipmanlarının düzgün çalıştığından emin olmak için platfromu kullanmadan önce test ediniz.

  · Platformun güvenli bir şekilde çalışmasını etkileyecek arıza ve durumları ilgili amiriniz veya çalışanlara bildiriniz.

  · Platformun güvenli bir şekilde çalışması için gerekli tüm tamirat ve düzeltmelerin platform kullanılmadan önce muhakkak tamamlanması gerekmektedir

  · Havai enerji hatları da dahil olmak üzere çalışma alanı üzerindeki tüm engel ve tehlikelerden uzak durunuz.

  · Sadece hatalı şekilde kullanımlara karşı koruma kontrolleri olan platformları kullanınız.

  · Platformun üzerinde bulanan her türlü kumanda etme ekipmanı üzerinde operatörün kolayca erişebileceği bir yerde biracil durdurma butonu bulunduğundan ve bunların STOP şeklinde net olarak işaretlenmiş olduğundan emin olunuz.

  · Platformu sürekli kontrol altında tutunuz ve plaformun kullanımıyla ilgili tüm yasal düzenlemelere her zaman uyulduğundan kesinlikle emin olunuz.

  Yararlanılan Kaynak:
  WORK SAFE BC Toolbox Meeting Guide: Self-propelled scissor lifts
  http://www2.worksafebc.com/i/construction/Toolbox/pdfs/TG09-07ScissorLifts.pdf