Makinelerdeki Koruyucu Ekipmanlar (aparatlar) -97- 2015-10-09

Makinelerdeki Koruyucu Ekipmanlar (aparatlar) -97-

 1. Fatih Özcan
  İşinizi yaparken makinanızdaki koruyucu ekipmanınızı (aparatınızı) bir engel gibi mi görüyorsunuz? Bazen bu mekanizmanın şimdi burada ne işi var, olmasaydı işimi daha rahat ve kolay yapardım diye düşündüğünüz oluyor mu? Eğer sizin için işler böyleyse ellerinize belkide son kez bakıyorsunuz.

  İstatistikler gösteriyor ki; her 10 “gün kayıplı kaza”dan 3’ ü eller ve kollarda meydana geliyor ve “uzuv kayıplı kaza”ların neredeyse %10’ u makinalardan kaynaklanıyor. Makinelerdeki koruyucu ekipmanlar ellerdeki tüm yaralanmaları önleyemezken, geçmişte bir çok uzuv kayıplı ve sakat bırakan kazaları önledikleri aşikardır.

  Makinalardaki koruyucular koruma amaçlı dizayn edilmiştir, engel değildir. Operatörlerin tesadüfen ya da dikkat dağınıklığı sonucu bir kazaya mahal vermeyerek, olabilecek en güvenli seviyeyi sağlayacak şekilde tasarlanmışlardır.

  Makinalardaki koruyucu aparatlar direkt olarak hareketli parçalara karşı koruma sağlar; çapaklardan (sıçraklardan), geri tepmelerden ve metal ya da aşındırıcı sıvıların sıçramasından. Aynı zamanda koruyucu aparatlar çalışanalrı mekanik ve elektrik kaynaklı tehlikelerden de korur.

  Bir koruma ekipmanı, çalışan ile makina arasında bir dayanışma olmadıkça işe yaramaz. Bir makinada çalışan ya da çevresinde bulunan operatörün o makina hakkında genel güvenlik kurallarını bilmesi çok önemlidir.

  - Bir makinada çalışmaya başlamadan önce makina koruyucularının uygun olduğundan ve çalıştığından emin olun.
  - Makinaları kesinlikle korumaları olmadan çalıştırmayın.
  - Eğer makina koruyucu aparatları (ekipmanları) eksilmiş, hasar görmüş ya da kaybolmuş ise bir an önce ilk amirinize haber verin.
  - Sadece yetkili personel makina üzerinde ayar ve bakım görevlerini yapabilir.
  - Makina koruyucu aparatlarını (ekipmanlarını) asla ilk amirinizin onayı olmadan ayarlamayın ya da kaldırmaya çalışmayın.
  - Bakım ve ayar işlemleri için makina koruyucuları kaldırıldığında, makina ana şalterden kilitlenmelidir, kapalı konumda tutulmalıdır.

  Unutmayın!!! Makinalardaki koruyucu ekipmanlar (aparatlar) sizin sağlığınızı ve güvenliğinizi korumak için oradalar. Etkin bir biçimde sizi korumaya devam etmelerini istiyorsanız, periyodik bakımlarını yaptırmayı unutmayın.

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Contributed/General Industry/Table Saw Safety.htm