Malzeme Taşıma Forkliftleri -203- 2015-10-09

Malzeme Taşıma Forkliftleri -203-

 1. Fatih Özcan
  Günümüz iş dünyasında hepimiz bazı malzeme taşıma ekipmanlarından yararlanıyoruz. Bu ekipman sadece bir yazıcının kağıt tepsisi olsun veya kereste fabrikası için kütük yükleyici olsun mümkün olan en kolay şekilde malzeme taşıma kavramı muhtemelen hala aynıdır.

  Depolama işlemlerinin çoğunda forklift kullanılır. Bu tip cihazlar çok verimli iken aynı zamanda yanlış ellerde çok tehlikelidir. Operatörler kullanılacak ekipman için eğitilmiş olmalıdır. Forkliflerin büyüklüğü, kapasitesi ve kullanımları değişiktir. Bu ayrıntılar operatörlerin ekipman kullanımı için önceden aldıkları eğitimlerde ele alınmalıdır.

  Tehlikeler ve güvenlik prosedürleri açısından ele alınması gereken konular şunlardır:

  · Forklift için tüm çalışma kontrolleri.
  · Forkliftin özellikleri (ağırlıklar, çatal değiştirme vb) Bu özellikler kabinde asılı olabilir veya kullanma kılavuzunda bulunabilir.
  · Yakıt ikmali / batarya şarj prosedürleri
  · Görüş alanı, engeller ve geri alarmlar
  · Dar koridorlarda, yükleme rampalarında, eğimli alanlarda çalışma ve havaleli yükleme
  · Sürüş prosedürleri, köşeler, yükleri taşıma, malzeme yerleştirme, forklift hızı

  Bu konular, diğer konuların yanı sıra, etkili bir eğitim programının kapsamında olmalıdır. Program aynı zamanda yazılı eğitim notlarını, pratik saha testini (genellikle buna forklift rodeosu denir), öz sınama veya değerlendirmeyi ve imzalı bir sertifika veya kurs tamamlama belgesini içermelidir.

  Eğitimleri takip etmek çalışanların kullandıkları makineyi iyice anlamaları (ve ne anladıklarını hatırlama) konusunda emin olmak açısından çok önemlidir.


  BU İŞİ YAPMAYA EHLİYETLİ/VASIFLI DEĞİLSENİZ FORKLİFT KULLANMAYIN

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Material Handling Lift Trucks.htm