Merdiven Güvenliği -43- 2015-10-09

Merdiven Güvenliği -43-

 1. Fatih Özcan
  İşte veya evde hepimiz bazı zamanlarda merdivenle iş yapmışızdır. Aşağıdakiler merdivenle etkileşiminizi daha az tehlikeli hale getiren bazı ipuçlarıdır:

  • Merdiven kullanmadan önce, kırık basamak veya merdiven parmaklığı gibi onun kusurlarını inceleyin. Eğer o uzatılabilir bir merdivense, makaralarını, kementini ve aşırı yük emniyetini inceleyin. Aynı zamanda, ayaklık ve pedallarını hala kaydırmazlığı sağladığından emin olmak için kontrol edin. Eğer herhangi bir kusur bulunursa, merdiven güvensiz olarak etiketlenmelidir ve servis dışı bırakılmalıdır. Eğer tamir edilemezse, uygun bir şekilde bertaraf edildiğinden emin olun.
  • Bir merdiven kurduğunuzda, kurduğunuz zeminin düz ve sabit bir zemin olduğundan emin olunuz. Merdiveni çamurlu veya devrilebilecek bir yüzeye kurmayınız. Tuğla veya diğer metaryelleri merdivenin boyunu artırmak için kullanmayınız. Eğer yeterince uzun değilse, yanlış merdiven kullanıyorsunuz demektir.
  • Merdiven minimum “destek noktasından” 3 feet daha yukarı uzanmalıdır ve bu noktadan emniyet altına alınmalıdır.
  • Uzayan merdivenleri kullandığınızda, 1:4 kuralına uyunuz. Bu şu demektir, eğer 12 basamaklı bir merdiven kullanıyorsanız, dayanak noktası yapıdan 3 adım uzakta olmalıdır. Bazı merdivenler bu konuda size yardımcı olmak için üzerinde rehber olması için bir resim olanağı sağlar. Katlanır seyyar merdiven kullandığınızda, üzerine çıkmadan once katlama noktası bağlatılarının kilitli olduğundan emin olun.
  • Merdivene çıkarken veya merdivenden inerken daima yüzünüzü dönün ve onu güvenli bir şekilde kavramak için iki eliniz de boş olsun. Eğer aletlere ihtiyaç duyarsanız, onlar alet kemeriyle taşınmalı veya ulaştığınız noktadan bir ip vasıtasıyla çekilmelidir.
  • “3-Nokta Kuralını” hatırlayın: En azından iki el ve bir ayak veya iki ayak ve bir el her zaman merdivenle temas halindedir.
  • Vücudunuzu merdivenin kenar tutamakları arasında tutunuz. Bu ona takılma ve/veya düşürme şansını azaltır.
  • Düz veya uzayan merdivenlerde yukardan 3. merdivenden daha fazlasına veya katlanabilir merdivende yukarıdan 2. merdivenden daha fazlasına tırmanmayın.
  Yukarıdaki kuralları takip ederek merdivenle çalışırken yaralanma şansını ciddi bir şekilde düşürürsünüz. Unutmayın, kurtardığınız yaşam kendinizinkidir!