Merdivenler Ve Kaldırımlar -99- 2015-10-09

Merdivenler Ve Kaldırımlar -99-

 1. Fatih Özcan
  Tüm işletmelerde merdivenler ve kaldırımlar yaralanmalı kazalara neden olabilir. Üretim alanlarında veya tek erişim noktası olmadıkları sürece bu yollara tipik olarak ihtiyaç duydukları bakımlar yapılmaz. Burada şirketin maruziyetini ortadan kaldırmak için 10 tane ipucunu inceleyelim.
  1. Aşağı ya da yukarı giderken her zaman bir elinizle tırabzanları tutun.
  2. Tüm merdivenleri ve kaldırımları yıkıntı ve buz, kar, su, yağ ve gres gibi potansiyel olarak kaygan maddelerden temiz tutun.
  3. Geçitlerde araç, gereç ve diğer malzemeleri bırakmayın. Üretim dışı alanların daima temiz ve düzenli kalmasına dikkat edin.
  4. Merdiven ve kaldırım kullanmanız gerekiyorsa, kullanın. Birkaç adım ya da birkaç saniye kazanacaksınız diye kestirmeler yapmayın. Eğer yaralanırsanız yükleme rampalarından ya da boruların üzerinden atlamak size para ya da zaman kazandırmayacaktır.
  5. İşletmedeki yada depodaki asma katlarda açık tarafı koruyan standart korkuluklar ile donatılmış olmalıdır. Korkulukların 42”dikey yüksekliği, orta dikmeleri ve tabanda etek korkulukları olmalıdır. Şirketinizde işletmenin içinde küçük bir ofis olabilir ve bunun üst katı depolama amaçlı kullanılabilir. Boşluklara erişimi ve korumayı tekrar gözden geçirin. Çevre korkuluklarına takılmış, yukarı kadar tam çıkan basamaklar ya da merdiven olduğundan emin olun. Ayrıca bu çatı alanının taşıyacağı en fazla yükü hesaplayan bir mühendisin olması da akıllıcadır.
  6. 4 veya daha fazla basamak varsa korkuluk olması sağlanmalıdır. Tırabzanların basamaktan yüksekliği 30-34” olmalıdır ve her bir basamak için bunu sağlamalıdır.
  7. Tırabzanlar zamanla gevşeyebilir, tamir edilmesi ya da değiştirilmesi gerekebilir. Bir başkasının tamir etmesini ya da bunu bildirmesini beklemeyin. Derhal bunu yetkilisine bildirin ya da tamir edebilirseniz, kendiniz tamir edin.
  8. Eğer yürüyüş yollarında kot farkları varsa bunu açıkça görünür şekilde yapmak için vurgulayın. Değişiklik yürüyüş yoluna aşina olmayanları uyaracaktır.
  9. Elektrik kablolarının ve hortumların yollardan geçmesine izin vermeyin. Eğer bir elektrik kablosu kaldırım boyunca döşenmesi gerekiyorsa, mümkün olduğunca onaylanmış koruma kanallarından geçirin. Kablo veya hortumlara kalıcı bir çözüm bulana kadar uyarı levhası işaret bayrakları ile dikkat çekin.
  10. Islak ve buzlu kaygan yollarda küçük adımlar atın. Mümkün olan yerlerde kendinizi güvene almak için tırabzanlara tutunun. Asfalt ve yağlı yüzeylerde yağmur suyu parlak bir yağ tabakası oluşturabilir ve kaygan yollar yaratabilir.
  Geçit ve yollardaki tehlikeler bir gece içinde ortaya çıkabilir. Bunu gördüğünüz anda sorunu düzeltmek için hemen harekete geçin.

  http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Stairs and Walkways.htm