Merdivenlerde Yüzey Taşlama Yontma Sırasında Silika Toz Kontrolü -363- 2015-10-09

Merdivenlerde Yüzey Taşlama Yontma Sırasında Silika Toz Kontrolü -363-

 1. Fatih Özcan
  Merdivenlerde beton yüzeyleri taşlama işleri, yüksek düzeyde tehlikeli silis içeren toz oluşturur. Bu ince toz solunum sisteminde silikozis denilen akciğer hastalığına neden olur.

  Toz kontrolü

  HEPA filtre ile donatılmış vakumlu toz emiciler (LEV-Local Exhaust Ventilation) kaynağında silis tozu kontrol etmek için kullanılmalıdır. İlave donanımlarda, toz süzücü kumaş (Kumaş ile sarılmış tekerlekli emiş muhafazaları), hortum ekleri, ve vakum sistemleri bulunmaktadır.
  Köşeleri, duvarları ve iç kenarları taşlamak için özel tasarımlı toz süzücülü kumaşlar imal edilebilir.

  Beton tozları vakumlu toz emiciler veya ıslatma sistemleri ile kontrol edilemez olduğunda, muhafaza yapıları (enclosure structures) dikkate alınmalıdır.

  Kısmi veya tam muhafazalılar genellikle merdiven boşluğu taşlama / yontma sırasında gereklidir.

  Muhafaza yapıları tozlu hava ve deşarjını kontrolünü içerecek şekilde tasarlanmış vakumlu hava ünitesi yoluyla deşarjı silika kullanımı için onaylanmış bir filtre sistemi ile donatılmıştır.

  Vakumlu toz emiciler (LEV) beton perdahlama işlemleri için pratik olmadığı durumlarda su spreyli donanımların kullanılması düşünülmelidir.
  [​IMG]
  Kendinizi korumak için yapmanız gerekenler:Alpha

  · Mümkünse kaynağında tozu yakalamak ve kontrol etmek için HEPA LEV sistemleri kullanın.

  · Kapalı bir koruma inşa edilecek ise nasıl yapılacağını amirinize danışın. Silis tozu ile çalışmak için vakumlu sistem kullanıyorsan, onaylı ve düzgün çalıştığından emin olmak için kontrol edin.

  · Taşlama üzerindeki örtünün iyi durumda olduğundan emin olmak için inceleyin, örtü serbest iken görünür toz yayılması durumunda, vakum düzgün çalışmıyor olabilir.

  · Vakum sistemini temizleyin ve düzenli olarak filtrelerini değiştirin,vakum sisteminde temizlik yaparken, güvenli çalışma prosedürlerini takip edin.

  · Merdivenlerde taşlama ve yontma durumlarında genellikle 100 (HEPA) serisi filtreler ile donatılmış tam yüz maskesi gerekli olacaktır.

  · Merdivenlerdeki bitirme çalışmalarında tulum giyilmelidir.

  · Daima ekipmanların etkinliğini izleyin ve kontrol edin.

  · Problemleri amirinize bildirin.

  Çalışmalar tamamlandığında, vakum ile zemin ve diğer yüzeylerdeki yapışmış tozları , giysinize ya da ekipmanınızdaki tozları üflemek için sıkıştırılmış hava kullanmayın.

  Yararlanılan Kaynak:
  WorksafeBC Toolbox Talks
  Silica dust control during stairwell grinding/chipping
  http://www2.worksafebc.com/i/construction/Toolbox/pdfs/TG07-47_stairwell_grinding-chipping.pdf