Metal Kaplama Ve Galvanizasyon Sektöründen Kaynaklanan Tehlikeli Atıklar -10- 2015-10-09

Metal Kaplama Ve Galvanizasyon Sektöründen Kaynaklanan Tehlikeli Atıklar -10-

 1. Fatih Özcan
  Gerekli parçaların sulu elektrolit çözücü içinde doğru akımla metalik tabaka ile kaplanması galvanizleme işlemidir. Kaplama yapılacak malzeme metal olabileceği gibi sunî maddeler de olabilir.

  Kaplama ile yüzeyin yapısı ve vasfı değiştirilerek, kaplama yapılan malzemenin

  · Görünüşü (parlaklık, renk),
  · Paslanmaya / oksidasyona karşı dayanıklılığı,
  · Aşınmaya karşı dayanıklılığı / sertlik derecesi,
  · Kayganlığı / sürtünme,
  · Elektrik iletkenliği,
  · Lehimlenebilirliği veya gaz yoğunluğu gibi özellikleri daha iyi bir duruma getirilir.

  Kaplamada en sık kullanılan malzemeler çinko ve nikel olmakla beraber, tunç, krom, altın, kadmiyum, bakır, pirinç, gümüş ve kalay gibi maddeler de sık kullanılır. Kaplamanın kalınlığı genellikle 50 μm dan daha küçüktür.

  Sert krom kaplamalarda bir kaç 100 μm da olabilir. Örneğin kromun kalay ile kaplamasından sonra olduğu gibi, bazı durumlarda 2 veya daha fazla tabaka ile kaplama yapılır.

  Kaplama yapılmadan önce malzeme yapılacak malzemenin yağlardan (yağının alınması) ve oksitlenmelerden (menevişleme ile) iyice temizlenmesi zorunludur Her uygulamadan sonra malzeme yıkanmak zorunda olduğundan, galvanizleme işleminde bir birini takip eden yıkama yapılır ve sonunda da lekesiz olarak kurutulur. Kaplama yapılacak parçalar çengellere asılır, kaldırma ve nakliye sistemleri sayesinde sıra ile etkileşim kazanlarına daldırılır. Küçük parçalar silindirler içinde, kablolar ise yürüyen bantlar içinde galvanizlenir.

  Devamı ektedir...

  Yararlanılan Kaynaklar:
  www.tehlikeliatik.com
  T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı Life06 TCY/TR/292 “Hawaman” Projesi Metal Kaplama ve Galvanizasyon Söktörü Rehber Dokümanı