Ofis Güvenliği -165- 2015-10-09

Ofis Güvenliği -165-

 1. Fatih Özcan
  Ofislerimizin çalışmak için oldukça güvenli yerler olduğunu düşünürüz. Her şey bir yana, kim bir masada otururken zarar görebilir ki? Ne yazık ki, bu doğru değil. Her yıl binlerce kişi ofis kazalarında yaralanıyor ve bu yaralanmaların bir kısmı da oldukça ciddidir. En ciddi yaralanmalar, merdivenden ya da aynı seviyede düşmelerden ya da hatalı yük kaldırmadan kaynaklanıyor. Ancak, diğer ofis kazalarının da sayısı azımsanmayacak derecededir. Ofis kazalarının önemli nedenleri şöyledir:

  - Keskin uçlu kalem, zımba, kesik ve delinmeler. Yaralar genellikle ciddi değildir ama bazen enfeksiyon kapması sonucunda ciddileşebilir.
  - Döner kapılar, asansör kapıları, dosya dolapları ve hatta masa çekmeceleri her yıl “kıstırma” nedenli kazalara yol açmaktadır, parmaklarınızı nereye koyduğunuza dikkat edin.
  - Sabitlenmemiş dosya dolapları ve diğer ağır objeler çalışanları üzerine düşebilir. Bu tip başınızın üstündeki tehlikelere karşı her zaman uyanık olun ve dolaplarda hiçbir zaman birden fazla çekmeceyi aynı anda açmayın.
  - Özellikle kalem, su, ataç ve benzeri diğer cisimlerin yerde olması kayma ve düşmelere sebep olabilir. Bir dakikanızı ayırın ve cismi yerden alın, böylece bir başkasının da düşmesini engelleyin.
  - Bazı tip kağıtlar keskin köşelere sahiptir ve küçük fakat acılı kesikler yaratabilir. Parmaklarınızı kağıtların keskin köşelerinden uzak tutun.
  - Elektrik çarpması tehlikesine karşı dikkatli olun. Elektrikli aletleri, daktilo, kalemtraş, fan vb aletler topraklı ya da elektrik çarpmasını önlemek için izoleli olmalıdır. Anahtarlar, fişler, kablo ya da duvar prizleri aşınmış ise yenisi ile değiştirilmelidir.
  - Eşek şakaları ofislerde birçok yaralanmaya sebep olur. Unutmayın, ofiste şaka olmaz.

  Kısacası, ofislerde de tehlike vardır, bunu aklınızda tutun ve dikkatli olun.

  Kaynak:http://www.toolboxtopics.com/Contributed/General Industry/Office safety.htm