Palet Güvenliği -169- 2015-10-09

Palet Güvenliği -169-

 1. Fatih Özcan
  Webster Ansiklopedisindeki tanımı ile palet, yük taşımada yardımcı bir "navlun desteğidir". Taşımada bir destek olarak kullanıldığından, bir çok kötüye kullanma, suistimal edilme potansiyeline sahiptir. Birçok palet eskimiş olmalarına rağmen nedense asla atılmaz. Bir köşeye yığılı olarak bırakılır ve elde iyi görünen palet kalmadığında son çare olarak tekrar kullanılırlar. Birçok defa, bir paletin kırılmasıyla, üzerindeki yükün yerlere saçıldığını duyarız. Bu durum, sadece yükün değil, ekipmanların da zarar görmesine, daha kötüsü çalışanların yaralanmalarına ve hatta ölümlere neden olabilir. Bu nedenle, lütfen aşağıda sıralanan paletli yüklerle çalışma hakkındaki güvenlik tavsiyeleri için biraz zaman ayırınız:

  • Mutlaka bir palet denetim programı geliştirerek uygulayınız. Bir paleti kullanmadan önce, çatlaklarını, zayıflıklarını ve diğer hasarlarını kontrol ediniz. Eğer hasar tespit ederseniz, "kullanımı güvenli değildir" şeklinde işaretleyerek, ya tamir ediniz, ya da o paleti atınız. Bu önlem ile bir çok potansiyel sorunu önleyebilirsiniz.
  • Bir paleti yüklerken, ağırlığın merkezde, yükün dengeli olduğundan emin olunuz.
  • Palet üzerinde birden fazla gevşek öğelerin olması halinde, yükün tamamını büzülebilen bir folyo veya bantlarla emniyet altına alınız.
  • Paletlerin üst üste istiflenmesi durumunda bilhassa dikkatli olunuz. Palet yığının, paletlerin zayıf veya kırık bölümleri nedeni ile eğimli durmadığından emin olunuz ki devrilmesin!
  • Her zaman, kullandığınız mekanik palet kaldırma ve taşıma araçları veya forkliftlerin yükleme sınırını biliniz. Ne paletlerin, ne de kaldırma araçlarının yükleme sınırları aşılmamalıdır.
  • Depoların zeminlerinin, yüksek raflarının ve yük balkonlarının taşıma sınırları belirlenmiş ve işaretlenmiş olmalı ve bu verilere kesinlikle riayet edilmelidir.
  • Forkliftlerinizin, yığılı yükler taşırken, sürücünün üzerine düşmesini önleyecek bir kafes ile donatılmış olduğundan emin olunuz.

  Unutmayınız - ileri dönük düşünmek, oluşabilecek bir sürü sorunu halleder. Düşen bir palet, onun yeniden yüklenmesi, bir yığın üretim saatinin kaybına sebeptir. Ama daha da önemlisi, palet ve depolardaki etkili bir güvenlik planı yaralanmaları önleyebilir ve hayat kurtarabilir!

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Pallet Safety.htm