Ramak Kalalar -224- 2015-10-09

Ramak Kalalar -224-

 1. Fatih Özcan
  “Ramak kala” nedir? Sözlük şu şekilde tanımlıyor: Bir şeyin olmasına çok az kalma. Peki bu işyerinde ne anlama gelir? Ciddi bir kazanın neredeyse gerçekleşecek olması. Bir kişi paletin üstünde tökezleyebilir ama düşmez. İki forklift yolun köşesinde neredeyse çarpışacak olur. Herhangi bir el aleti düşer, ama kişinin ayak parmaklarına bir şey olmaz; o seferlik!

  İstatistiklere göre her 300 ramak kalaya karşılık 1 ciddi yaralanma gerçekleşir. Çalışma Bürosu İstatistiklerine (BLS) göre 1995’te 6,1 milyon yaralanma meydana geldi. Bu rakamı 300 ile çarparsak bu sadece 1995 yılı için 1,8 milyar ramak kala demektir.

  Sonuç olarak kazalarla ilgili olarak bu ne anlama gelir? Rakamlara bakın. Eğer ramak kala sayısını düşürürseniz bu, yaralanma sayısını da düşüreceğiniz anlamına gelir.

  Kazalara Sebep Olan Şeyler Ramak Kalalara Da Sebep Olur:

  · Güvensiz Hareketler; doğru olmayan taşıma, kaldırma; ağır yükün altından geçme; güvenlik gözlükleri olmadan kesme, bileme, öğütme, parçalama işlerini yapma; uygun olmayan KKD kullanımı,vs.
  · Güvensiz Şartlar; bakımı zamanında yapılmamış ekipman; yerde yağ birikintileri; yürüme yollarına sıçramış kaynak çapakları, geçiş yollarındaki çöp birikintileri ve kutular, vs.
  · Bir projeyi daha hızlı bitirebilmek için veya işi belirlenen tarihte bitirebilmek için risk alma, acele etme

  Ramak Kalaları Kaza Olmadan Önce Kayıt Altına Alın:

  · Bir ramak kala oluşur oluşmaz, en yakınınızdaki ustabaşı, ünite amiri gibi yetkili kişiye bilgi verin. Bu tür olaylar işyerinin her yerinde meydana gelebilir, o yüzden sadece amirler değil tümçalışanlar bunları tanımlamalı ve raporlamalıdır.
  · Eğer bir ramak kala herhangi bir güvensiz şartın sonucu olarak meydana gelmişse uygunsuz durum düzeltilinceye ve amiriniz uygunluk verene kadar çalışmaya devam etmeyin.
  · Eğer yaralanma güvensiz bir hareketten kaynaklandı ise, işlerine devam etmeye başlamadan önce ilgili tüm kişilerin uyarıldığından emin olun

  Ramak Kalalar Uyarıdır:

  Kayıt altına alınmamış, raporlanmamış bir ramak kala ciddi bir kazanın meydana gelmesine neden olabilir. Bu güvensiz hareket veya şartları düzeltmek faaliyetlerinizin güvenliğini arttıracaktır ve herkes için daha iyi bir çalışma ortamı sağlayacaktır. Kendinizin veya çalışma arkadaşlarınızın istatistiklerde yer almasına izin vermeyin- ramak kalaları raporlayın, kayıt altına alın.

  Gerçekleşmek Üzere Olan Bir Kazayı Önleyin!

  Kaynak: http://www.toolboxtopics.com/Gen Industry/Near Miss - The One That Almost Happened.htm