Ramak Kalalar Hakkında Ne Yapılmalı -39- 2015-10-09

Ramak Kalalar Hakkında Ne Yapılmalı -39-

 1. Fatih Özcan
  Ciddi kazalar gerçek ıstıraba sebep olabilir ve gerçekten ızdırap çektirebilir. Olayın içinde yer alan veya yakın mesafeden seyreden hayat dolu insanlar kan akışını, kırık uzuvları, ezilmiş vücutları veya acı feryatları unutmazlar. Yaralanmasız bir kazayı, muhtemelen kansız, acısız televizyon “film şiddeti” hilebazlığını unutmak çok kolay olabilir.

  Gerçek yaşamda yaralamayan, incitmeyen veya zarar vermeyen kazaların baştan savılması tehlikesi vardır. Bu kazalar –belki de bunları Ramak-kala diye nitelemeliyiz- olduğunda derhal zor durum işareti olan kırmızı alarmı çalıştırmalıyız. Çünkü yaralanma olmayan bir kaza tıpkı 104 derece ateş gibidir.

  Bazen yanlış teşhis koyarız veya ramak-kala belirtilerini teşhis ederken tamamen başarısız oluruz, çünkü şans veya kör talih bizi yaralanmaktan kurtarır. Bunu önemsememeye meyledebiliriz ve bir çeşit ihmal ile ramak-kala’yı unutabiliriz. Bu yüzden, inşallah herkez, etkili bir kaza önlemeyi şansa bel bağlamanın iyi bir uygulama olmadığı fikrine katılıyordur.

  Yakın zamandaki paçayı zor kurtarma olasılığını bertaraf etmenin en iyi yöntemlerinden biri ramak-kala üzerinde etkili kök analizi ve etkili düzeltici önlem alınmasıdır. Ramak-kala listesi neredeyse sonsuz olabilir: yetersiz uygun makina güvenliği; uygun olmayan bakım veya ekipmanın topraklaması; trabzanları veya korkulukları unutma; zayıf tertip-düzen; uygun olmayan malzeme depolaması; iş ayakkabısının metal ucunun çıkarılması; keskin nesnelere vurmak; veya yığınlara takılarak düşecek gibi olmak. Bu ramak-kala’lardan gerçek derlseri öğrenmek bir kaza oluşuncaya kadar tekrar tekrar devam edebileceği için en iyisidir.

  Raporlanan her ciddi veya sakat bırakan yaralanmayla ilgili yıllar once yapılmış bir çalışma vardı, daha az ciddi bir olaydan 10 yaralanma, 30 mülkiyet hasarlı olay ve yaralanma veya mülkiyet hasarı olmayan 600 atlatılmış kaza ve 3600 ramak-kala olayı vardı. Bu çalışma, geniş kitlelerce kabul edilmiş kaza önleme teorisi olan “oluşma sıklığı daha ciddi kazaya götürür” için temelin bir parçasıydı.

  Nasıl yardımcı olabilirsiniz? Her ramak-kala olayını ön araştırmaya yardımcı olmak ve ilerdeki potansiyel ramak-kala’ları azaltmak için derhal amirinize rapor edin. Amirler kısmen size veya iş arkadaşlarınıza herşeyi onlar göremeyeceği için rapor edeceğinize dair itimat etmeli.

  Eğer bir ramak-kala olayının içerisinde yer aldıysanız veya kurbanı iseniz, ikinci kez sizin veya iş arkadaşlarınızın o kadar şanslı olamayacağını unutmayın. Herkesin çalıştığı işyerinin güvenli olmasına yardımcı olun.

  Bu ramak-kala’ları derhal amirinize rapor ediniz!